Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Bună ziua. În data de 16.01.2022 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de 90 de zile pentru depășirea vitezei cu peste 50 km/h (113 km/h pe sector de drum cu limitare de 50 km/h). Până la data de 31.01.2022 am avut dovada cu drept de circulație, iar astăzi, 05.02.2022 am susținut examenul de reducere a perioadei de suspendare la 30 de zile. Cei de la serviciul rutier au luat în calcul reglementările din Ordonanța nr.1/2022 care modifică OUG. 195/2002, în sensul că mi s-a redus perioada de suspendare de la 90 la 60 de zile. Este normal să fie aplicate reglementările din Ordonanța nr.1/2022, întrata în vigoare la data de 01.02.2022 pentru o fapta din luna ianuarie?
AbgaeSamtak, utilizator
Nu, ar insemna ca o lege se aplica retroactiv.
[ link extern ]
Articolul 15 din constitutie
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.
S-or fi gindit ca va e mai favorabil 60 in loc de 30 :)
latka, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Dumnealor au luat în calcul momentul depunerii cererii pentru susținerea examenului de reducere a pedepsei. Deci dacă renunțam la dovada și susțineam examenul in data de 31.01, nu se mai aplicau reglementările din OG 1/2022. Cei de la serviciile rutiere spun că nu e moral, dar e legal.
Nu e legal, data testării nu e relevantă. În art. 6 cod civil reperul e clar, data săvârșirii faptei. Legea e cea din momentul respectiv.
Da, nu este corect legal.
Nu se poate aplica legea noua.
Depuneți un memoriu scris ca să înțeleagă situatia de drept.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua
Sunt in aceeași situație ca și colegul..
Ați putea sa ma ajutați cu memoriul scris?
Unde trebuie depus memoriul și cui trebuie adresat?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, nu este corect legal.
Nu se poate aplica legea noua.
Depuneți un memoriu scris ca să înțeleagă situatia de drept.