avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Bună ziua. În data de 16.01.2022 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de 90 de zile pentru depășirea vitezei cu peste 50 km/h (113 km/h pe sector de drum cu limitare de 50 km/h). Până la data de 31.01.2022 am avut dovada cu drept de circulație, iar astăzi, 05.02.2022 am susținut examenul de reducere a perioadei de suspendare la 30 de zile. Cei de la serviciul rutier au luat în calcul reglementările din Ordonanța nr.1/2022 care modifică OUG. 195/2002, în sensul că mi s-a redus perioada de suspendare de la 90 la 60 de zile. Este normal să fie aplicate reglementările din Ordonanța nr.1/2022, întrata în vigoare la data de 01.02.2022 pentru o fapta din luna ianuarie?
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Februarie 2022
AbgaeSamtak, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius8201 , utilizator 11:17, 7 Februarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, ar insemna ca o lege se aplica retroactiv.
[ link extern ]
Articolul 15 din constitutie
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.
S-or fi gindit ca va e mai favorabil 60 in loc de 30 :)
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Februarie 2022
latka, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Dumnealor au luat în calcul momentul depunerii cererii pentru susținerea examenului de reducere a pedepsei. Deci dacă renunțam la dovada și susțineam examenul in data de 31.01, nu se mai aplicau reglementările din OG 1/2022. Cei de la serviciile rutiere spun că nu e moral, dar e legal.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e legal, data testării nu e relevantă. În art. 6 cod civil reperul e clar, data săvârșirii faptei. Legea e cea din momentul respectiv.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, nu este corect legal.
Nu se poate aplica legea noua.
Depuneți un memoriu scris ca să înțeleagă situatia de drept.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Februarie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua
Sunt in aceeași situație ca și colegul..
Ați putea sa ma ajutați cu memoriul scris?
Unde trebuie depus memoriul și cui trebuie adresat?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, nu este corect legal.
Nu se poate aplica legea noua.
Depuneți un memoriu scris ca să înțeleagă situatia de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca pe data de 09 ianuarie mi s-a suspendat permisul de conducere ... florin0369 florin0369 Daca pe data de 09 ianuarie mi s-a suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 90 de zile pentru depasirea vitezei maxime admise si pe data de 01 ... (vezi toată discuția)
Reducere perioada suspendare permis de la 90 la 30 de zile Ciprian Dumitrel Ciprian Dumitrel Buna seara, Am o intrebare legata de reducerea suspendarii permisului de conducere de la 90 la 30 de zile. Mi-a fost retinut permisul de conducere pe raza ... (vezi toată discuția)
Am fost prins cu viteza de 117 km/h in localitate pe data de ... Bocirnea Alexandru Bocirnea Alexandru Am fost prins cu Viteza de 117 km/h in localitate pe data de 13.02.2022 deci pe legea veche .Cat luni este suspendarea permisului si dupa cat timp pot da ... (vezi toată discuția)