avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate gtopcars

Activitate gtopcars

Buna ziua,

Am o firma cu care am esuat din cauza tepelor si a contractelor proaste de transport. Am datorii la ANAF si problema ca datoriile catre ANAF sunt mai mari de 50% si, din cate stiu, nu pot sa imi cer insolventa.
Ce solutii as avea? Firma are conturile blocate de vreun an, si am incercat asa, cu conturile blocate, sa o redresez, dar nicio sansa. Penalitatile la datoriile catre ANAF au ajuns foarte mari si nu stiu cum sa rezolv.
Am fost initial la ANAF, cand mi-au blocat conturile, sa gasesc o varianta de esalonare a datoriilor, dar fara bunuri pe firma, au zis ca 6 luni max, dar nu aveam nicio sansa.

Va multumesc mult,
Marian
Buna ziua,

Am si eu o speta legata de partaj. Nu stiu daca in situatia mea este indicat doar partajul sau si divortul.

Am avut o firma, si din cauza tepelor si a contractelor proaste de transport, am inregistrat datorii catre ANAF si Shell, furnizorul de carburant.
Shell m-a executat si pe persoana fizica, pentru ca le-am dat bilet avalizat si garantat de mine ca pf. Au inregistrat datoria in cartea funciara a imobilului pe care l-am achizitionat cu prima casa. Din aceasta cauza, am avut divergente foarte mari cu sotia mea, pentru ca avem si copii si ca o sa ne ia casa.
Am reusit sa fac cu cei de la Shell o intelegere sa le platesc esalonat datoria. Cei de la ANAF mi-au refuzat esalonarea, si ma gandesc ca voi ajunge intr-un final cu datoria tot pe persoana fizica. Datoria catre ANAF este mai mare de 50% si stiu ca nu pot sa imi cer nici insolventa din cauza asta, deci practic sunt blocat.

Vreau sa mut casa pe numele sotiei si sa nu imi mai expun familia la problemele mele, nici acum, nici in viitor.
Daca facem doar partaj, si ramanem casatoriti, poate sa preia casa si sa platesca in continuare ratele, sa fie doar bunul ei, iar eu sa raman cu datoriile? Si nimeni sa nu se poata atinge de bunurile ei, nici acum, nici in viitor chiar daca suntem casatoriti? Excludem Shell, pentru ca lor am inceput sa le platesc si oricum datoria este deja inregistrata in cartea funciara. Ma refer aici la ANAF. Vreau sa imi achit si catre ANAF datoria, pentru ca nu pot sa fiu toata viata un fugar, dar in primul rand vreau sa-mi pun familia la adapost.

Legat de parintii mei, ca sunt rude de gradul 1, datoria mea li se poate imputa si lor?

Nu stiam cand am deschis firma ca o sa ajung mai rau ca inainte, dar asta este viata.

Va multumesc mult,
Marian
Răspuns la discuția Concedieri
Am trimis pe amandoua caile.
Răspuns la discuția Concedieri
Buna ziua dl Vasile. Cum pot sa iau legatura cu dumneavoastra pentru o speta?