avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate rhynaste

Activitate rhynaste

Salut,

Doresc sa-mi infiintez propria firma pentru a putea comercializa online diverse produse (exemplu EMAG). Imi puteti va rog spune ce fel de firma am nevoie pentru a realiza acest lucru? PFA, microintreprindere, SRL?

Comercializarea s-ar realiza la nivel international iar firma trebuie sa fie scutita de la plata TVA-urilor, sau pentru Romania sa il poata recupera. De asemenea nu planuiesc sa am angajati, daca va apare aceasta nevoie in viitor atunci voi revizui optiunile.

Care sunt pasii la ora actuala pentru infiintarea tipului de firma recomandat pentru desfasurarea activitatii descrisa mai sus?

In ceea ce priveste sediul social, planuiesc sa il am in domiciliul legal, din pacate nu detin drept de proprietate asupra domiciliului(proprietar este un membru al familiei), am nevoie de aprobare de la proprietarul imobilului?

Multumesc,
Alex.
Buna ziua,

In urma cu ceva timp m-am inscris la o firma de broker din USA. Pentru aceasta a fost nevoie doar de documentele personale si cateva acte semnate.

Acum doresc sa retrag o parte din veniturile din vanzare/cumparare actiuni si din dividende, dar pentru aceasta trebuie sa ii furnizez brokerului "Romanian tax payer identification number"

Unde pot solicita acest numar?

De asemenea, as dori sa stiu care este procedura de declarare a acestor profituri, daca se declara, si ce taxe voi fi nevoit sa platesc. Mentionez din nou ca brokerul isi desfasoara activitatea strict pe teritoriul SUA si companiile de la care imi revin aceste venituri au platit deja taxele pe profituri acolo.

Multumesc.
Salut. Incepand cu luna Noiembrie a anului 2016 Angajatorul mi-a refuzat cererile de concediu de odihna, ramanandu-mi un numar de 15 zile de concediu de odihna de anul trecut. Saptamana trecuta mi-am inaintat cererea de demisie iar acum angajatorul refuza atat sa-mi acorde zilele de concediu (perioada de preaviz fiind de 20 de zile lucratoare) cat si sa mi le plateasca. Ma puteti ajuta va rog sa rezolv aceasta situatie? Am dovada in scris in care managerul meu direct specifica in repetate randuri ca nu-mi poate acorda concediul de odihna.