avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate AlexaAlina

Activitate AlexaAlina

Buna ziua ! Am si eu o nelamurire cu privire la o mostenire. Sotul meu este propietar pe o parte a casei parintesti respectiv partea ce se cuvenea din partea tatalui acesta fiind decedat de 20 de ani. El are un act de vanzare-cumparare pe aceasta parte insa ramane descoperita parte ce i se cuvine de pe urma mamei. Mama vrea sa ii cedeze aceasta parte si el sa devina unic propietar pe casa si terenul din curte. Sotul meu mai are o sora si notarul i-a spus ca ar putea face un act de dobandire pentru a intra in posesia partii din partea mamei fara ca sora sa poata ataca acest act. Este intr-adevar neatacabil actul de dobandire ? Va multumesc !
Răspuns la discuția Concediu postnatal
Va multumesc frumos pentru raspuns ! Spor !
Buna ziua ! Amsieu o nelamurire cu concediul postnatal. Ce se intampla daca nu imi raman 42 de zile din cele 126 alocate concediului prenatal/postnatal dupa data la care bebe se naste ? Eu as vrea sa intru in concediu de maternitate mai devreme si nu stiu cum sa gestionez zilele pe care trebuie sa le pastrez pentru postnatal. In plus, eu aleg sa stau acasa 2 ani in crestere copil, data la care va trebui sa revin la munca este accea la care am depus cererea pentru concediul de crestere copil sau atunci cand bebe face 2 ani ? Va multumesc anticipat !