avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate gs2005

Activitate gs2005

Multumesc pt raspuns.
Buna ziua
In noul cod al muncii au fost introduse prevederi suplimentare la Art. 92. Se mentioneaza ca salariul primit de salariatul temporar nu poate fi inferior celui pe care il primeste salariatul utilizatorului.

Acest caz se aplica si detasilor in state EU?
Concret, am 1 angajat permanent in Romania trimis la o filiala din EU pentru a face aceeasi munca dar pt filiala locala.
Trebuie ca acest angajat sa primeasca salariul din tara respectiva pentru durata in care munceste in filiala EU?
Sau este valida in continuare cerinta ca salariul sa fie cel putin salariul minim din tara respectiva?

Multumesc anticipat.
Stima
George
Răspuns la discuția suprapunere cadastru
Cadastrul va da vina pe primarie.
Cadastrul poate cel mult sa verifice si sa constate daca sunt suprapuneri de cadastru.
Daca se constata suprapuneri, vor face Anexa 8 si vor chema pe cei implicati ca sa-i informeze. Aici se opresc.
Cadastru nu poate fi modificat decat de catre proprietar sau prin hotarare judecatoreasca.
Nu stiu legea cadastrului, dar ma intreb daca nu este posibil ca cel putin sa se faca plangere la protectia consumatorului.

Cu masuratorile este alta distractie. Stiu pe cineva care a facut de 3 ori masuratorile si tot nu este bine.
In anumite zone au aparut si schimbari in sistemul lor. Alte coordonate pentru punctele de referinta.

70 cm nu este asa mult dar cred ca este mai mult decat eroarea acceptata.

In primul rand trebuie vazut care este problema.
Daca mai sunteti in contact cu cadastristul care v-a facut lucrarea si documentatia, incercati sa vedeti cu el.
Ei au acces la baza de date dar sunt greu de convins sa verifice. Ei pot ajuta dar in general nu vor sa se bage. Nu cred ca e bine sa va certati cu el (cel putin in prima faza).
Răspuns la discuția suprapunere cadastru
Cadastru da vina pe primarie. Oricum, nu ajung nicaieri cu ei.
Este clar ca platim o gramada de taxe si impozite degeaba.
Din pacate, asta nu-mi rezolva problema.
Răspuns la discuția suprapunere cadastru
Sunt de acord.
Din pacate omul nu vrea sa suporte nimic si se asteapta ca eu sa renunt si sa ma dau mai spre est.
Am incercat sa vorbim, sa ne intalnim, dar nu se poate discuta cu el.
Singurele optiuni sunt:
- sa astept sa-i vina mintea la cap si sa accepte pierderea. Eu cred ca este putin probabil.
- sa ne dam in judecata (cine apuca primul).
Intrebarile insa raman:
- cat poate dura un asemenea proces?
- ce se poate intampla daca eu construiesc s(au el construieste) pe partea "comuna"? Conform cadastru suntem amandoi proprietari pe acea fasie.
Mentionez ca ma ameninta cu dosar la politie pt tulburare de proprietate. Dar conform cadastru este si proprietatea mea.
Si nu pot intelege (stiu ca suntem in Romania, dar totusi) cum cei de la cadastru isi declina orice competenta. De ce mai exista daca pot aparea suprapuneri? De ce mai inregistram coordonatele la ei?
Răspuns la discuția suprapunere cadastru
Multumesc pentru raspuns.

Nu este o problema de acte ci de cadastru. Terenul vecinului exista doar ca la cadastru nu corespunde cu realitatea. Se vede pe schita ca acum ramane o fasie care nu este prinsa in nici un cadastru.
Din cate inteleg, omul a facut special cadastru mai spre est (adica peste mine) deoarece stie ca va aparea un drum la vest de el care ii va lua cativa metri din teren. Si el nu vrea sa piarda din cauza drumului.
Buna ziua,

Posed un teren din 2003. Anul trecut am masurat si pus stalpi mici la colturi.
In primavara 2007 am vazut pe teren ca unii stalpi au disparut si au aparut altii in terenul meu.
Am inceput sa cautam proprietar si am ajuns la concluzia ca amandoi avem dreptate si cadastrele sunt suprapuse 5-6 metrii pe toata lungimea.
Am fost la cadastru in audienta si mesajul a fost ca ei nu sunt de vina. In 2003 cand se faceau cadastre nu se verifica pe harta si ei nu aveau de unde sa stie ca se suprapun.
La cadastru ne-au spus ca trebuie sa ne intelegem amiabil sau prin judecata. Ei nu pot sa faca nimic. Au facut doar o anexa 8 si cererea noastra inc nu este rezolvata.
Vecinul ar avea loc sa se deplaseze catre vest si oficiul de cadastru este dispus sa dea noile coordonate. Eu sunt dispus sa suport o parte din costurile noului cadastru.
Dar din pacate vecinul este un om cu care nu te poti intelege. El sustine ca noi vrem sa-l furam. Ca el s-a retras mai spre est pentru ca in zona apare un drum de 12-14 metrii latime si el pierde din aceasta cauza.
Mentionez ca vecinul se suprapune peste alte 2 terenuri (nu sunt singurul afectat).
Intrebarile ar fi mai multe:
1. Cun poate oficiul de cadastru sa sustina ca nu pot face nimic? De ce am platit cadastru si inscriere in CF daca nu ma ajuta cu nimic? Daca ei nu verifica suprapunerile?
2. Conform actelor si eu si vecinul avem dreptul de a construi pe acea bucata de teren. Sau nu?
3. Ce ma sfatuiti? Daca merg la tribunal, cati ani poate dura?

Va multumesc anticipat pt sfaturile dvs.