avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Diana racovita

Activitate Diana racovita

Nu am certificat este o perioada de formare ptr asistenti debutanti ! Asa este scris in actul aditional atasat la contractul de munca in cazul demisiei pana
In 2 ani de la incheierea contractului trebuie achitata suma de 9000 de lei.


Emilika40 a scris:

La o firmă autorizată pentru formare profesională ați făcut trainingul? Știți sigur că atât a cheltuit firma în cele 6 săptămâni, sunt facturi/chitanțe pentru toată această sumă? E o sumă cam rotundă. Cum au stabilit-o?
Dacă da, trebuie să le restituiți banii, însă proporțional cu perioada rămasă din cei doi ani în care v-ați obligat să lucrați acolo. De exemplu dacă ați mai lucrat un an trebuie să plătiți 4.500 de lei. Cât a mai rămas din cei doi ani?

Diploma / certificatul de calificare sau dovada absolvirii trainingului vă aparține, trebuie să vă dea originalul când plecați.

Macar pot plati in rate ?

Doar dacă firma e de acord.


Macar pot plati in rate ? Sa nu ma des in judecata ? Multumesc
Emilika40 a scris:

Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?

Suma este de 9000 de lei

Emilika40 a scris:

Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?

Am urmat un training de 6 saptamani

Emilika40 a scris:

Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?

Buna !
Am semnat un contract de munca , in care este atasat un act aditional in care scrie obligatia de a ramane in compania 2 ani sau platesc 9000 de lei.
Ce pot face ca sa ma dea ei afara fara a achita suma?
Ma vor da in judecata ptr a-si recupera suma de bani?
Multumesc
Buna ziua! Daca cunosc unde se cand droguri si fac o reclamație pot intra la complice ? Ce pot păți?