avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ! Am semnat un contract de munca , in care este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ! Am semnat un contract de munca , in care este atasat un ...

Buna !
Am semnat un contract de munca , in care este atasat un act aditional in care scrie obligatia de a ramane in compania 2 ani sau platesc 9000 de lei.
Ce pot face ca sa ma dea ei afara fara a achita suma?
Ma vor da in judecata ptr a-si recupera suma de bani?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ionica Porumbel , Consultant in arhivarea documentelor 14:13, 10 Martie 2022
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?
Am urmat un training de 6 saptamani

Emilika40 a scris:

Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?

Suma este de 9000 de lei

Emilika40 a scris:

Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?


Macar pot plati in rate ? Sa nu ma des in judecata ? Multumesc
Emilika40 a scris:

Dați detalii despre sumă. Pe ce bază a fost stabilită? Ați fost la cursuri de formare profesională?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La o firmă autorizată pentru formare profesională ați făcut trainingul? Știți sigur că atât a cheltuit firma în cele 6 săptămâni, sunt facturi/chitanțe pentru toată această sumă? E o sumă cam rotundă. Cum au stabilit-o?
Dacă da, trebuie să le restituiți banii, însă proporțional cu perioada rămasă din cei doi ani în care v-ați obligat să lucrați acolo. De exemplu dacă ați mai lucrat un an trebuie să plătiți 4.500 de lei. Cât a mai rămas din cei doi ani?

Diploma / certificatul de calificare sau dovada absolvirii trainingului vă aparține, trebuie să vă dea originalul când plecați.

Macar pot plati in rate ?

Doar dacă firma e de acord.

Alte discuții în legătură

Restituire cheltuieli cu formarea profesionala suportate de angajator catalinmail072007 catalinmail072007 Sotia mea a beneficiat de un curs de formare profesionala platit de angajator. Printr-un act aditional la CIM sotia s-a obligat ca daca paraseste firma in mai ... (vezi toată discuția)
Acti adițional pentru training Costin A. Costin A. Bună ziuă. Am semnat un contract cu un angajator în data de 14 Noiembrie 2016, acuma doresc sa închei contractul la mai puțin de 3 luni (adică încă ... (vezi toată discuția)
Act aditional -contract de formare profesionala alin-petrus alin-petrus buna ziua, As dori si eu detalii/pareri/indrumari- referitoare la actul aditional al carui obiect il constituie formarea profesionala. Problema este ... (vezi toată discuția)