avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate Aeiouai

Activitate Aeiouai

Discuție Revenire CCC
Buna ziua,

La revenirea din CCC (timp scurs 1.5 ani) angajatorul nu mai considera necesar postul si ofera altul din aceeasi categorie, cu pastrarea beneficiilor dar cu responabilitati mult mult reduse.
1. Responsabilitatile reduse oferite pot fi motiv de actionare in judecata? Se mai "anunta" dupa revenire si o intentie de presiune pe performanta necorespunzatoare indiferent de realitate. Ar fi argumentabil in instanta pentru abuz/discriminare?
2. Angajatorul nu poate concedia din motive ce tin de angajator timp de 6 luni dupa finalizarea perioadei de acordare a stimulentului de insertie sau 6 luni dupa data revenirii, totusu ramanand valabila in continuare si interdictia concedierii pe perioada luarii stimulentului pana face copilul 3 ani?
3. La ce se refera " o singura data" referitor la interdictia de concediere 6 luni: la numar copil, la angajat, la numar de reveniri? Concret, si la al doilea CCC al aceleiasi persoane la acelasi angajator ar trebui garantat postul 6 luni?
4. Se cunoaste vreo prevedere suplimentara referitoare la garantarea postului dupa CCC penteu mamele de gemeni?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Spital privat - contract nastere
Buna ziua, multumesc pentru raspuns.
De acord cu redirectionarea cand nu exista conditii dar cazul meu medical nu consider ca punea asfel de probleme fiind undeva la limita ( nasterea s-a declansat in timpul celei de-a 36 saptamani, probleme deosebite nu erau, copii - unul aproape de greutatea limita celslslt peste dar nici nacar o evaluare ecografica nu au binevoit sa faca atunci cand m-am prezentat pentru nastere etc).
In plus spitalul respectiv a mai asistat istoric la cazuri mai complicate, avand abilitatea de a transfera bebelusii spre alte sectii de neonatologie la nevoie, eu eram la a doua nastere la ei ( tot fara probleme) aveau deci un numar de informatii de analizat.
Personal consider ca nu au binevoit sa faca nici un fel de analiza si au luat o decizie bazata pur si simplu pe riscul asupra profitului lor, fara sa se gandeasca la pacient. Contractul semnat lasa bineinteles loc de interpretari.
Statul ar trebui dupa parerea mea sa aiba ceva organisme de control care sa verifice cat de justificate sunt aceste redirectionari deoarece incarca sistemul de stat si cauzeaza cheltuieli suplimentare cand se intampla asa, pe neasumarea nici unui risc si pe comoditate.
In privinta platii da, achitasem un avans dar mi l-au restituit intr-o saptamana dupa doua interventii nervoase din partea mea.
Pentru mine personal discomfortul a fost extrem de mare, am constatat cu tristete ca spitalele private te trateaza la fel de prost, cu aceleasi incompetente dar pe muuuuult mai multi bani. Datorita circumstantelor ( operata de alt doctor in viteza intre alre programate si urgente) al doilea copil s-a inecat/ asfixiat in timpul operatiei necesitand 5 zile de terapie intensiva. Din fericire a rezistat si si-a revenit dar inca nu stim daca ar putea avea consecinte pentru dezvoltarea neurologica ulterioara.
Am solicitat deja spitalului pozitia lor in scris despre neonorarea contractului semnat, va trebui probabil sa insist din nou nervos pentru a primi ceva.
Buna ziua,

Am incheiat un contract pentru nastere cu un spital privat dar a doua zi cand a-a declansat nasterea m-au respins pe motiv ca nu indeplinesc criteriile lor de asumare ( aveam 35 sapt si 4 zile, in contract scrie 36). Nu consider ca au respectat partea lor de contract deiarece mai sunt si criterii speciale de asumare incluse, la care este mentionata sarcina gemelara, cazul meu, nu mi s-a explicat nimic.
As vrea sa stiu ce autoritati ale statului fac verificari si pot fi sesizate cu privire la trimiterea mea catre sputal de stat ( sunt asigurata CAS).

Multumesc,
Daniela