avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate pantaia_viorel

Activitate pantaia_viorel

Are voie șeful poliției municipale sa vina in control în bar? sa iti verifice casa de marcat si marfa?in conditiile in care nu a avut vrun mandat, pur si simplu a intrat in bar si a spus ca vrea sa discute cu patronu si s-a apucat de controlat casa si marfa si alte încăperi ale localului de parca piteam infractori.
Buna seara!
Acum jumatate de an lucram ca paznic de vanatoare, intr-o zi am fost chemat la politie de cei de la arme si munitii la un asa zis control de rutina, dupa ce am discutat cu ei aspecte generale, au dorit sa imi perchezitioneze masina si am fost gasit cu portul de la arma deschis dar cu pusca in toc. Din aceasta cauza am fost sanctionat cu amenda 5000RON si anularea tuturor drepturilor de a mai detine arma. Din aceasta cauza am fost dat afara de la locul de munca fara nicio ezitare. Am dat in judecata, unde am castigat amenda, dar nu si dreputurile de a mai detine arma. Acum as dori sa stiu daca se poate in cat timp ma pot reabilita sau daca pot sa mai detin arma pe viitor? Pentru ca mi as dori sa mi recuperez locul de munca sau macar sa pot fi vanator.