avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate tomaiulianmarius

Activitate tomaiulianmarius

Răspuns la discuția Poprire pe salariu
deci legal nu are voie sa imi opreasca mai mult de 50 % ?
Buna ziua va rog sa imi spuneti si mie daca eu am 2 opriri pe salariu una de 4000 ron un credit neplatit si de la fisc 900 ron cat la suta din salariu are dreptul angajatorul sa opreasca din salariu lunar ? eu am un salariu de 2100 si pe luna septembrie am luat 500 ron din 2100 si octombrie din 2200 ron am luat 600 ron este normal sa mi se opreasca aproape tot salariul , am si rata la casa si 2 copii . multumesc anticipat
am primit acasa o instintare de la o firma de colectare ca trebuie sa platesc 150 milioane lei vechi pentru un contract de finantare catre altex eu nu am avut niciodata asa ceva cu altex si nici cu tiriac bank . doar card de salariu am avut la ei am sinat pentru detali si am zis ca eu nu am facut nici un credit si din acel moment nu mi-a mai dat nici o informatie . am fost la politie sa fac plangere si mi-au spus ca trebuie sa cer contractul de la firma de colectare debite am cerut au zis ca mil trimite termenul maxim este o luna a trecut o luna si 2 saptamani la banca am fost si au spun ca nu am nici o daterie nu figurez cu nimic la ei si ca ar fi cumparat contractul firma de colectari din ce am inteles asa se procedeaza va rog sa ma ajutati cu apsi care trebuie sau urmez sau ceia ce trebuie sa fac pentru acest caz ca si asa este greu la mine daca mai imi ia si bani din ceia ce primesc ma pune in inposibilitatea de a plati rata de la banca pe care o am pentru casa cumparata la BCR si in imposibilitatea de a avea bani pentru a creste cei 2 copii va multumesc frumos