avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe salariu

Buna ziua va rog sa imi spuneti si mie daca eu am 2 opriri pe salariu una de 4000 ron un credit neplatit si de la fisc 900 ron cat la suta din salariu are dreptul angajatorul sa opreasca din salariu lunar ? eu am un salariu de 2100 si pe luna septembrie am luat 500 ron din 2100 si octombrie din 2200 ron am luat 600 ron este normal sa mi se opreasca aproape tot salariul , am si rata la casa si 2 copii . multumesc anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:13, 15 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poprirea trebuie sa fie in cuantum de 50 % din salariul net.
deci legal nu are voie sa imi opreasca mai mult de 50 % ?
Pe septembrie trebuia să vă rețină maxim 1050 lei, iar pe octombrie maxim 1100 lei.
Trebuie să faceți contestație la executare și să cereți obligarea aplicării art. 729 din NCPC.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia minima de 704 lei, nu de 900 lei, in 2019! CYBORG CYBORG Buna ziua! Cum vine asta?! Citesc in adevarul.ro : “Potrivit reglementărilor cuprinse în noua lege a pensiilor asta ar însemna că în 2019, când ... (vezi toată discuția)
Poprire contract 2 ore CONTECS EXPERT TOTAL SRL CONTECS EXPERT TOTAL SRL Cum interpretez din punct de vedere juridic art 729 din codul civil la un ctr de 2 ore? 3)Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic ... (vezi toată discuția)
O intrebare- limita pentru poprire exu exu Buna ziua am o intrebare sotia mea are o proprire pe salar de o banca iar acuma a primit hartie de la alta banca ca i se va face o proprire,intrebare este ... (vezi toată discuția)