Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe salariu

Buna ziua va rog sa imi spuneti si mie daca eu am 2 opriri pe salariu una de 4000 ron un credit neplatit si de la fisc 900 ron cat la suta din salariu are dreptul angajatorul sa opreasca din salariu lunar ? eu am un salariu de 2100 si pe luna septembrie am luat 500 ron din 2100 si octombrie din 2200 ron am luat 600 ron este normal sa mi se opreasca aproape tot salariul , am si rata la casa si 2 copii . multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Poprirea trebuie sa fie in cuantum de 50 % din salariul net.
deci legal nu are voie sa imi opreasca mai mult de 50 % ?
Pe septembrie trebuia să vă rețină maxim 1050 lei, iar pe octombrie maxim 1100 lei.
Trebuie să faceți contestație la executare și să cereți obligarea aplicării art. 729 din NCPC.
Dapix, utilizator