Forum Discuţii juridice Executare silită Cat la% are voie sa opreasca ANAF din salariu pt o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cat la% are voie sa opreasca ANAF din salariu pt o poprire?

Cat la%are voie sa opreasca ANAF din salariu pt o poprire?
ANAF trimite angajatorului suma totală datorată iar acesta vă reține din salariu o cotă parte: 30%, dacă este o singură poprire sau 50%, dacă sunt mai multe, până la lichidare.
Iulian MANEA, Contabil
1/3 din salariu. Asta ar insemna cca 33% din salariu.
Are voie sa opreasca din doua part cate 1/3 mai exact de la angajator direct si apoi de la banca cand intra salariu.
daca e un singur titlu executoriu, nu doar de la sursa sau doar de la banca.
Raspuns : Nu are voie sa retina veniturile din salariu pentru o singura urmarire si la angajator si la banca
Daca este o singura urmarire a venitului din salariu cuantumul maxim este 1/3 din venitul net. Daca sunt mai multe urmariri cuantumul maxim este 1/2 din venitul net.
pentru urmariri ce privesc obligatii de intretinere catre copii cuantumul este de maxim 1/2 din venitul net

Rezolvari in problema dvs:
1. cea mai simpla - adresa la executor in care i se atrage atentia ca urmareste acelasi venit de mai multe ori depasind cuantumul maxim prev de lege art 729 CPC.
2. in cazul in care nu functioneaza prima si mai sunteti in termen : contestatie la executare cu costuri aferente/ contestatie la executare intindere titlu executoriu (neafectat de termenul de contestatie)
Succes