avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cat la% are voie sa opreasca ANAF din salariu pt o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cat la% are voie sa opreasca ANAF din salariu pt o poprire?

Cat la%are voie sa opreasca ANAF din salariu pt o poprire?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
ANAF trimite angajatorului suma totală datorată iar acesta vă reține din salariu o cotă parte: 30%, dacă este o singură poprire sau 50%, dacă sunt mai multe, până la lichidare.
Ultima modificare: Joi, 20 Ianuarie 2022
Iulian MANEA, Contabil
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1/3 din salariu. Asta ar insemna cca 33% din salariu.
Are voie sa opreasca din doua part cate 1/3 mai exact de la angajator direct si apoi de la banca cand intra salariu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca e un singur titlu executoriu, nu doar de la sursa sau doar de la banca.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspuns : Nu are voie sa retina veniturile din salariu pentru o singura urmarire si la angajator si la banca
Daca este o singura urmarire a venitului din salariu cuantumul maxim este 1/3 din venitul net. Daca sunt mai multe urmariri cuantumul maxim este 1/2 din venitul net.
pentru urmariri ce privesc obligatii de intretinere catre copii cuantumul este de maxim 1/2 din venitul net

Rezolvari in problema dvs:
1. cea mai simpla - adresa la executor in care i se atrage atentia ca urmareste acelasi venit de mai multe ori depasind cuantumul maxim prev de lege art 729 CPC.
2. in cazul in care nu functioneaza prima si mai sunteti in termen : contestatie la executare cu costuri aferente/ contestatie la executare intindere titlu executoriu (neafectat de termenul de contestatie)
Succes

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu Gyna Gyna Buna seara ! Va rog sa imi raspunde-ti cat la suta se opreste din salariu daca ti se instituie proprire pe salariu ?Am o cunostinta caruia in aceasta luna i ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)
Daca exista poprie pe salariu infiintata , poate fi infiintata ... Samoilatraian Samoilatraian Daca exista poprie pe salariu infiintata , poate fi infiintata si o a doua executare silita ? In ce conditii ? Multumesc (vezi toată discuția)