Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Va rog sa-mi spuneti ce procent din cuantumul pensiei si al venitului salarial se poate retine in baza unui titlu executoriu remis catre banca. Am un credit la o banca
din care nu am reusit sa mai achit decat foarte putin, iar astazi m-am trezit cu contul in care primesc pensia blocat. Cred ca m-au confundat cu o societate si au procedat ca ANAF. In mod normal, atata timp cat se stie ca in contul respectiv se primeste pensia sau salariul, nu cred ca au voie sa retina mai mult de 30%. Este posibil sa opreasca toata suma lasand un om fara niciun mijloc de subzistenta?
Va pot popri 1/3 din venituri, daca aveti un singur credit si maxim 1/2 daca exista mai multe credite! Puteti face contestatie la executare! Dar exista si riscul ca banca sa extinda executarea silita pe alte bunuri proprietatea dvs: bunuri imobile (case, terenuri) sau mobile.