Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita, poprirea
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita, poprirea

cum se procedeaza cand primesiti o instiintare ,cu titlu executoriu de poprire pe comturi .beneficiez de pensie pe caz de boala cu grad de handicap grav. cine face poprirea ? cum intru in posesia restului de pensie?...cum trbuie sa procedez cu bancile la care am credit? nu am alta sursa de venit si pensia este blocata , ce trebuie sa fac ? cu multumiri pt raspunsuri...
Buna ziua,

Poprirea este deja trimisa la Casa de Pensii. Ei vor face retinerea, 1/3 din venituri pentru o urmarire silita, 1/2 pentru mai mult de o urmarire silita.

La banci, trebuie sa va platiti in continuare ratele, altfel va vor executa bunurile . Daca nu aveti alte bunuri, in afara de pensie, nu mai platiti si vor pune si ei poprire. Indiferent cati creditori aveti, nu se va retine mai mult de 1/2 din pensie.
Daca incasati pensia in cont bancar, trebuie sa duceti o dovada de la casa de pensii, ca vi se retine de acolo cuantumul legal, ca sa va elibereze in mana diferenta.
Pensia o primesc in cont bacar . Multumesc pt raspun si ajutor.
revin cu o noua intrebare: avand o pensie de 492 ron ,plus o indemnizatie de insotitor cat poate retine ? 1/3 sau 1/5 din venit ...
indemnizatia de insotitor este a dumneavoastra sau a celui ce va insoteste? insotiti dvs pe cineva sau sunteti cel insotit?
indemnizatia de insotitor este trecuta in talonul meu de pensie pt mine . eu sant cel ce trebuie insotit.