Forum Discuţii juridice Executare silită obligatia executorului?
Discuție deschisă în Executare silită

obligatia executorului?

Buna seara. sant angajst la o firma salarul primesc pe card.
Am proprire pentru intretinere copii suma de 1230 ron am primit salar 750 , banca oprit tot salarul. cand am mars la banca mi a spus ca nu am primit titlu de executoriu de la executor?
Avea obligatia executorul sa trimite titlu de executor. sau nu sa fiu chemat la judecatoria ?
Acuma nu pot sa scot nic un leu si am datoria si la alta banca (are dreptu executorul sa opreasca toate salariu) sau a crezut ca am asa mare salar ca acopera suma 1230 lei. sar putea pentru ca in oras asa se vorbeste ca avem salar 2500 lei pe luna. este o minciuna.
Ce am de facut daca nu mi anuntat executorul , pot sa fac contestatia la judecatoria?
Intrebarea sotiei mele sant . Cand primeste bani asta retinut in mina? cand va fi toate summa retinuta? sau in ficare luna ca va fi retinut.
Multumesc
Executorul judecatoresc nu detine obligatia sa comunice debitorului titlu executoriu care este actul in baza caruia se executa procedura de executare silita
Executorul judecatoresc detine obligatia ca in procedura de executare silita sa intocmeasca somatie pe care sa o comunice debitorului
In mod legal nu se poate dispune retinerea decat in cuantum de 1/3 din salariu
Verificati in mod responsabil corespondenta,contactati bej,eventual formulati contestatie la executare
Nu am inteles, va retine din salariu pt pensie si restul va intra pe card sau s-a ajuns la executare silita pt neplata pensiei si vi s-au blocat conturile ?
Poprirea se infiinteaza fara somatie, executorul comunica si debitorului ca s-a infiintat poprirea pe salariu sau pe conturi, iar comunicarea e insotita de titlul executoriu, ca sa stii motivul pt care executorul iti ia banii.
gi-jane2, moderator