Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poprire contract 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poprire contract 2 ore

Cum interpretez din punct de vedere juridic art 729 din codul civil la un ctr de 2 ore?

3)Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

contractul meu are 2 ore si un salariu brut de 900 lei. La momentul asta salariul net la un salariu minim de 1050 lei este de 785 lei pentru norma intreaga, dar fiind un contract de 2 ore minimul la acesta ar fi de 196 lei, deoarece el castiga lunar 678 lei (netul de la 900 lei brut) eu zic ca se poate face poprirea pana la maxim 1/2 din salariul net.

Multumesc
".. pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum" se mentioneaza in lege.

Eu inteleg asa, 1/2 din salariul minim net = 393 lei, salariul net = 678 lei , poprirea se poate face pe diferenta 678 - 393 = 285 lei