Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu

Conf. art. 729 alin 3 din C. proc. civila, in cazul in care venitul debitorului este mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie, poate fi urmarit numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Altfel spus: daca salariul minim pe economie la momentul asta este de 1050 lei brut si 785 lei venit net, rezulta ca cei care sunt incadrati la 4 ore/zi cu un salar de 525 lei brut si 416 lei venit net nu le se face poprire pe salar.
Am inteles bine? Multumesc
nu ati inteles ce ati citit.
poate fi urmarit numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.

jumatate din venitul minim net e389 lei, diferenta e de 27.5 lei, iar daca e un singur creditor , vi se infiinteza poprire pe 1/3 din astia 28 de lei.
Multumesc. Am inteles.