Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salar
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salar

Buna ziua.Intrebarea mea este. Daca sotia mea este coplatitor si are salar sub minim pe economie fiind de 759 ron fix. Se poate sa ii se faca poprire din salar?
Daca nu,ce poate face pentru a nu ii se mai face poprire din salar si daca poate sa recupereze banii retinuti pana acum.
Va multumesc.
Conform art.729(3) Noul Cod Proc.Civ." Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia,in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie,pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum."
Scuzatima puteti sa imi spuneti mai pe romaneste :hm: sa pot intelege si eu .Si scuzati deranjul.Multumesc
gi-jane2, moderator
759 lei e netul sau brutul ?
este brutul lunar fix. Lucreaza ca ingrijitoare(femeie de servici) la un liceu si urmeaza sa se pensioneze pe caz de boala.
bunicug, utilizator
Daca e brutul, netul e 572. Asa e ?
netul pe economie in acest moment e 724, asta inseamna ca jumatate e 362, iar diferenta pe care se poate pune poprire e 210, suma maxima care ii poate fi retinuta e de 70 de lei.
Poate face contestatie la executare.