avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate IONY1972

Activitate IONY1972

Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Va multumesc frumos ptr raspuns...dar am nevoie de alte precizari:daca ambele case sunt: una mostenita in urma unei succesiuni dupa moartea parintilor iar cealalta achizitionata prin act de vanzare cumparare (,amandoua in timpul casatoriei cu tatal meu) ,de ce difera modul de impartire? Precizez ca terenul agricol este mostenit in urma unei succesiuni cu certificat de mostenitor doar pe numele mamei in perioada casatoriei.Aceste date schimba ceva? O zi buna tuturor!
Discuție SUCCESIUNE
Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a facut succesiunea dupa nici unul din parinti .Bunurile ramase sunt 2 case si o suprafata de teren agricola,una dintre case mostenita de mama de la parinti,cealalta dobandita prin act de vanzare -cumparare tot de la parinti, ambele in timpul casatoriei cu tatal nostru.Va rog frumos sa ne informati si pe noi cum decurge succesiunea din punct de vedere legal avand in vedere ca fratele meu este fiul tatatalui dintr-o casatorie anterioara si sa ne sfatuiti in acelasi timp cum ar trebui sa procedam ptr a avea drepturi egale.Va multumim anticipat!