avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate Nadisia

Activitate Nadisia

Răspuns la discuția Permis suspendat in Germania
Buna ziua, incerc sa va dau un raspuns. In Germania exista 2 modalitati de penalizare in ceea ce priveste permisul
"1.Führerschein Entzug" si "2.Fahrverbot" Care e situativ Dv. 1 sau 2?
Ma mira ca Polizia germana a retinut un document romanesc?!! probabil numai pentru ziua respectiva!?? Si daca totusi, atunci ati primit cu siguranta un fel de proces verbal, chitanta, pentru documentul retinut unde scrie de ce si ce este de facut.
Si in ordonanta penala din Germania, care ate primit-o este cu siguranta mentionat modul de calcul.
Ce inseamna in Romania "venit" d.p.v. legal/juridic? Venit brut, net?
Venitul ce ramine dupa scaderea necesitatilor de baza cum ar fi chirie, cu sau fara utilitatile respective, medicamente....??
Multumesc, m-ati interes perfect! Bineinteles ca am dat telefon am explicat care e situatia mea aici. Am si argumentat in scris. Nu mi s-a dat nici un raspuns referitor la argumentele aduse de mine. In definitiv in conversatie lipseste consideratia reciproca.
Mi se impune semanera unui angajament de plata!!!! oarecum in alb. De ce? Tatalui meu ii merge inca bine. Marirea este de la 01.03.17 o hotarire a Consiliului Judetean!!
Eu oricum ii trimit lunar tatalui bani pt. medicamente si alte nevoi.
Multumesc mult pt. Doamna Gabriela.
Multumesc pt. raspuns.
Problema este ca eu nu pot sa platesc pt. ca am un venit sub nivelul minim din aceasta tara.
Dar sigur venitul meu este mai mult decit 782:4,5 ca 175€ -minimum de trai in Romania.
Dar cum aud ca traiesti in Germania, le flutura urechile, de parca aici toti au bani si nimeni nu-i bolnav.
Deci solutia cu caminul privat.....frumos dar de unde...
Buna ziua, eu am urmatoarea situatie: Tatal meu este de 5 ani la un camin pentru persoane virsnice. Deoarece cunosc mentalitatea din Romania, doresc sa mentionez ca sa prezentat acolo din propie dorinta si fara a se consulta cu mine desi avem o relatie buna, normala. El are o pensie buna din care isi poate plati taxele si ii raman inca bani la care eu adaug ceva in fiecare luna. Pina aici nici o problema. De pe o luna pe alta s-a majorat taxa pt. Camin cu 105% prin hotarirea Consiliului Popular. Lui i se retin 60% din costuri pentru restl de 40% sint chemata sa platesc eu. Deoarece sericiile Caminului nu s-au schimbat, am cerut o explicatie pentru aceasta majorare. Nu am primit un raspuns.
Minimum de trai este de 782 lei. Sigur ca eu am peste dar
minimum de trai in Germania este 1050 euro. Eu traiesc in Germania,
sint cetatean german respect legile acestei tari si legile europene.
Mi-se cere sa semenz un "angajament de plata"....intr-un fel in alb, asa zis.
Mi se transmit numai obligatii am dar nu si drepturi....
Deci nu este posibil sa mi se rapportez veniturile de aici cu minimum de trai in Romania.
Ce pot face in aceasta situatie?
Sper ca am reusit sa va transmit problema care ma gasesc si va multumesc anticipat pentru raspuns.