Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Permis suspendat in Germania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Permis suspendat in Germania

Buna ziua acum 7 luni 18.09.2016 am avut un accident si in acea seara mi-a fost retinut permisul pentru alcool.
Ieri 15.04.2017 am primit ordonanta penala in care imi scrie ca trebuie sa platesc o amenda si ca permisul este suspendat pe o perioada de 9 luni.
Intrebarea mea este daca acea perioada de suspendare incepe de la terminarea procesului sau de cand mi-a fost retinut permisul,deoarece nu imi este specificat in ordonanta penala acest lucru..O zi buna multumesc mentionez ca fapta s-a petrecut.in Germania
Buna ziua, incerc sa va dau un raspuns. In Germania exista 2 modalitati de penalizare in ceea ce priveste permisul
"1.Führerschein Entzug" si "2.Fahrverbot" Care e situativ Dv. 1 sau 2?
Ma mira ca Polizia germana a retinut un document romanesc?!! probabil numai pentru ziua respectiva!?? Si daca totusi, atunci ati primit cu siguranta un fel de proces verbal, chitanta, pentru documentul retinut unde scrie de ce si ce este de facut.
Si in ordonanta penala din Germania, care ate primit-o este cu siguranta mentionat modul de calcul.