avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate marian1969tm

Activitate marian1969tm

Răspuns la discuția despagubire intre frati
eu i/am oferit 12500 de euro,dar ea vrea 15000 ca asa a vazut ea preturile.Valoarea ei este intre 24000 si 26000 de mii de euro
buna,as dori sa stiu,daca sora mea poate sa mi ceara despagubire pe o mostenire a parintilor nostrii ...cat doreste ea,mai precis este vorba de un apartament cu o camera,la care are pretentii financiare supra evaluate,pretul pietei fiind in jur de 24000/26000euro,eu oferindu/i 12500 euro pentru a o despagubi,dar ea nu doreste aceasta suma ci 15000 euro,ce pot face in acest caz deoarece eu nu doresc sa vand casa parinteasca cu nici un pret.,ea insa tot asta isi doreste,si banii pe care doresc sa/i ofer i/am strans destul de greu,iar suma de 15000 e exagerata.
Răspuns la discuția Masa succesorala
Im momentul de fata a/s mai dori sa stiu cum as putea sa trec un apartament mostenit de la mama mea eu fiind unicul mostenitor pe al doilea copil pe care il am din actuala relatie,fara sa fie atacat de primul copil.Trebuie sa procedez in acelasi mod sau trebuie sa fac ceva divers?Oricum la notar voi merge,dar imi doresc ca cei doi copii sa nu se certe dupa moartea mea pe bunuri.Va multumesc
Răspuns la discuția Masa succesorala
Va multumesc in mod deosebit pentru toate explicatiile deosebit de profesionale si exact la subiect ,Toata stima mea.
Răspuns la discuția Masa succesorala
sa inteleg ca nu exista raspuns......
Răspuns la discuția Masa succesorala
deci am 2 copii din 2 relatii ,si doresc sa las proprietatea mea doar primului copil .ce act ar trebui sa fac?
buna ziua,as dori sa stiu daca pot face un testament cu uzufruct viager doar pentru un singur copil la o proprietate (casa construita de mine) personala.Acest bun il am in cota de 1/2 cladire si 1/2 teren,cealalta cota din imobil si teren revenind fostei concubine,fiind totodata mama copilului.De 6 ani ma aflu intr-o alta relatie din care am un alt copil,si care nu a-s dori sa fie mostenitor la proprietatea respectiva.Va multumesc.