avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate marlaaa

Activitate marlaaa

Mulțumesc pentru răspuns!
Sărbători minunate, vă doresc!
Mulțumesc mult pentru răspuns, dar în urma acestuia, am alte nelămuriri: nu cunosc suma exacta de pe cont.
1. În acest caz, cum se procedează?
2. Pot retrage doar jumătatea mea?
3. La notar, pentru obținerea suplimentului la certificatul de moștenitor, e necesară prezența fratelui meu?

Bună seara! În urma decesului tatălui meu, am dezbătut moștenirea, eu și fratele meu. Tata, avea in cont la CEC o suma de bani pe care am retras-o. La momentul respectiv, am decis sa nu închidem contul, deoarece urmau să se încaseze niște bani de la APIA.
Pentru a retrage acești bani, ce document trebuie să prezint la CEC? Certificatul de moștenitor sau certificatul de deces (sau ambele)? Pentru a retrage acești bani (care nu sunt specificați in CM), e necesară și prezența fratelui meu, având în vedere că nu e în țară? Pot retrage doar jumătate, adică partea mea?
CM și cel de deces, trebuie prezentate în original?
Va multumesc!
Buna seara! As dori sa ma lamuriti intr-o chetiune care ma macina de ceva zile: revenind in Romania dupa 20 de ani, ma regasesc cu o serie de nelamuriri in ceea ce priveste cardul de sanatate.Trebuie sa-l obtin,insa nu stiu care sunt pasii de urmat, daca e ceva de platit, in fine, cam tot ce e legat de situatia aceasta.
Va mutumesc anticipat.:)