Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! În urma decesului tatălui meu, am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! În urma decesului tatălui meu, am dezbătut moștenirea, ...

Bună seara! În urma decesului tatălui meu, am dezbătut moștenirea, eu și fratele meu. Tata, avea in cont la CEC o suma de bani pe care am retras-o. La momentul respectiv, am decis sa nu închidem contul, deoarece urmau să se încaseze niște bani de la APIA.
Pentru a retrage acești bani, ce document trebuie să prezint la CEC? Certificatul de moștenitor sau certificatul de deces (sau ambele)? Pentru a retrage acești bani (care nu sunt specificați in CM), e necesară și prezența fratelui meu, având în vedere că nu e în țară? Pot retrage doar jumătate, adică partea mea?
CM și cel de deces, trebuie prezentate în original?
marlaaa, utilizator
Banii pot fi ridicați în baza certificatului de moștenitor.
Cum l-ati obținut deja, fără ca suma respectiva sa fi fost menționată în cuprinsul lui, este necesar sa va adresați aceluiași birou notarial si sa obțineți un supliment la certificatul de moștenitor inițial, unde sa fie precizata suma din cont.
Da, e necesara și prezenta fratelui.
Ori așteptați sa vina în țară, ori ar trebui sa va trimită o procura speciala, de la Ambasada sau Consulat.
Mulțumesc mult pentru răspuns, dar în urma acestuia, am alte nelămuriri: nu cunosc suma exacta de pe cont.
1. În acest caz, cum se procedează?
2. Pot retrage doar jumătatea mea?
3. La notar, pentru obținerea suplimentului la certificatul de moștenitor, e necesară prezența fratelui meu?

Manuela Rășină, administrator
1. Notarul va face o adresa către banca pentru eliberarea unui extras de cont cu suma exacta.
2. Nu, deoarece conform certificatului de moștenitor sunteți coproprietari în indiviziune, iar băncile nu eliberează sumele decât cu prezenta și acordul tuturor moștenitorilor.
3. V-am răspuns deja mai sus. Ori vine personal, ori trimite procură
Mulțumesc pentru răspuns!
Sărbători minunate, vă doresc!