avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate diana1968

Activitate diana1968

Răspuns la discuția Sediu social firma
sigur ca se poate.sediul social in constanta,iar punctul de lucru in bucuresti.va urez succes.
Răspuns la discuția mostenire
testamentul suna asa....las fiului meu......si fiicei mele.....cota indiviza de 1/2 pentru fiecare din bunurile mele mobille si imobile,respectiv universalitatea acestora ce formeaza patrimoniul meu ,intelegand sa ii desemnez legatari cu titlu universal.
Mentionez ca deja tatal meu in urma dezbaterii succesiunii a declarat ca este de acord cu testamentul si nu cere reductiunea.Acest teren urmeaza sa fie inclus ca supliment la mostenire
va multumesc mult pentru raspunsul rapid
va urez o zi minunata..
Discuție mostenire
buna ziua,
Am urmatoarea situatie.
Mamei mele i s-a eliberat un titlu de proprietate pe o suprafata de teren de pe urma tatalui ei decedat in 1956.In urma cu 2 ani si mama mea a decedat lasandu/ne mie si fratelui meu un testament pe bunurile sale dobandite in timpul casatoriei cu tatal nostru.ulterior am dezbatut succesiunea la un birou notarial unde tatal nostru a declarat ca este de acord cu testamentul,s-a lichidat si regimul comunitatii legale si s/a facut si partajul succesoral in urma caruia fiecare dintre noi frati am luat cate un apartament,iar tatal nostru si-a pastrat dreptul de abitatie viagera intr-unul din aceste apartamente.As dori sa stiu in cazul in care vom cere un supliment la mostenire cu terenul mostenit de mama de la tatal ei care va fi cota atribuita tatalui meu,in conditiile in care asa cum am mai spus mama mea ne-a lasat testament mie si fratelui.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.