avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate Lavanda22

Activitate Lavanda22

Care sunt taxele care se platesc la vanzarea unui imobil, daca terenul pe care se afla constructia l-au cumparat amandoi in timpul casatoriei si valoarea constructiei este 800 000 lei?
Buna ziua,
Fratele meu a plecat din tara in 2007. Pentru a-si face card de sanatatea atunci a platit contributia cas pentru 3 luni. Dupa cativa ani ii vine instiintare ca are de plata 3000lei restante la cas. Atunciba adus adeverinta ca este angajat in Londra si plateste acolo. A intrebat de ce are datorie, caci el nu a vut nuciun contract de munca aici sau alte venituri care sa genereze datorii la cas. Raspunsul a fost ca nu a anuntat ca nu vrea sa renunte la asigurare, desi cand a platit a mentionat clar ca vrea sa plateasca doar pentru 3luni.
In urma succesiunii dupa decesul tatalui nostru devine coproprietar pe apartamentul mamei.
Astazi mama primeste prin posta instiintare de ipotecare a partii de proprietate a fratelui pentru o datorie de 4.000 lei.
Intrebarea mea este daca apartamentul poate fi scos la licitatie ( suntem 3frati si mama -coproprietari) . Notificarea vine din partea anaf
Va multumesc!
Discuție Intabulare
Buna ziua,
In 2007 am facut cadastru la suprafata de teren pe care o cumparasem si nu a reiesit toata suprafata. Pe atunci cadastristul intreba unde incepe si unde se termina terenul si am presupus noi de unde incepe, caci celelalte 3 laturi erau imprejmuite de catre vecini. Tot atunci cei de la cadastru au trimis la intabulare. Daca fac cadastrul acum dupa normele noi, sa-mi regasesc suprafata lipsa, mai pot modifica intabularea? Multumesc!