avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Carla beatrice

Activitate Carla beatrice

Am un copil nascut in Italia iar ani trecut in decembrie e am fost acasa pentru actele romanesti si pentru alocatie stat ,anul trecut in decembrie am depus dosaru si pana acum Italia nu a raspuns la modelu E411 in tot acest timp am sunat mereu la ajpis Galati pentru ca acolo locuiesc ,o saptamana in urma am sunat si inca nu avea raspunsu de la statu italian ,astazi 6 septembrie am sunat si mia zis ca da ai primit intre timp raspunsu si rezulta negativ ca da copilu are dreptu pt alocatia din romania numai ca dosaru a fost respins si intre timp a primit raspunsu ,informatia care mia dato a fost ca Italia nu a raspuns in timpu care trebuia ,vreau sa stiu cum e posibil asa ceva ? Ce trebuie sa fac acum pe cine sa trag la raspundere de toata problema asta ,mi zis ca trebuie sa bag alt dosar pentru alocatie ,eu doar la anu ajung in Romania asi putea sa bag alocatia retroactiva ce sa fac ca copilu sa ia ceea ce i se cuvine? Va multumesc
Răspuns la discuția Buna ziua
Pot face sesizarea chiar daca sunt din galati ca vadca ei sunt din bucuresti
Răspuns la discuția Buna ziua
Eu sunt din galati
Răspuns la discuția Buna ziua
Pai tocmai la mine sunt 5 luni ,dar cum am zis am auzit cazuri in care a durat si mai mult ,dar totusi nustiu cum pot afla detali legate alocatie ca nu am de gand sa astept 1an ca statu sa se trezeasca sa dea
Răspuns la discuția Buna ziua
La cea de 200r am dreptu atata timp cat copilu e cetatean roman si nu ia nimic de la statu unde sa nascut ,intrebarea mea era alta cat dureaza sa iti intre bani in cont ,am auzit cazuri in care a durat si 1 an dar mie mi se pare o bataie de joc ,barim vreau sa stiu daca tre sa sun in orasu din care provin sa vad ce se intampla ,daca nu sa umblu aici sa vad ce ajutor pot lua
Răspuns la discuția Buna ziua
Pai pt cea de 200 ron am depus dosaru ,eu nu iau nimik de la statu italian
Discuție Buna ziua
Am o fetita de 14 luni pe care am nascuto in italia ,anul trecut in decembrie am fost acasa pt actele romanesti si am depus dosaru pt alocatia de 200 ron ,avea 9 luni fetita atunci si mi sa zis ca tre sa primesc si din urma ,cand am nascuto eu si concubinu meu nu lucram eram trecuti ca dezocupati ,el munceste dar in negru ,eu nu am luoat nimik de aici doar un ajutot de la primaria de. residenta arseniu de maternitate ,in rest nimic si vreau sa va intreb stiti cat dureaza sa iti bage intre alocatia pe card ca sunt atatea luni si nimic ,si inca o intrebare daca iau in romania alocatia aici mam interesat si se da un ajutot pt copil timp de 3 anii se cheama bonus bebe pre care se ia in baza de isse numai ca reditu meu e 0 stiti daca pot sa iau si de aici ,va multumesc