avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaGeorgi

Activitate AndreeaGeorgi

Buna ziua,
Ma puteti ajuta, va rog, cu urmatoarea situatie: am o SC cu activitate principala 4711 (comert cu amanuntul in magazine nespecializat) iar ca si activitati secundare am activitati fotografice cu toate codurile CAEN aferente acesteia. Intrebarea mea este: pot introduce in contabilitatea societatii facturile aferente semnarii unor contracte foto-video cu persoane fizice (nunti, botezuri etc)? As putea introduce in casa de marcat un cod "prestari servicii" sau pot da clientului doar chitanta si factura?

Multumesc frumos!
Prietenul meu era cu masina. Da, I s-a dat de la politie un certificat constatator iar masina urmeaza a fi reparata prin asigurarea lui. Ne ingrijoreaza idea de dosar penal/dat in judecata sau alte demersuri ce pot fi facute de catre familia lui, chiar daca, cel decedat a fost vinovat .

Va multumesc frumos! Sanatate!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: in urma cu cateva zile, prietenul meu a fost implicat intr-un accident - intr-o intersectie, in timp ce traversa (pe ambele sensuri fiind culoarea rosie la semafor, masinile stationand, pietonii aveau verde), deci o traversa regulamentar, un motociclist a intrat in el (trecand pe culoarea rosie a semaforului). Acesta din urma a decedat. Au fost martori (pietoni) precum si 2 soferi care erau cu masinile oprite. In urma declaratiilor martorilor si a cercetarilor facute de catre politisti la locul accidentului, motociclistul este cel vinovat, deoarece a trecut cu o mare viteza pe culoarea rosie.
Nu a fost oprit permisul, ni s-a dat o autorizatie prin care sa ne reparam masina, pe asigurarea motocicletei iar politia a spus ca de acum, trebuie doar sa asteptam .... Intrebarea mea este: ce sa asteptam? Ne asteptam sa fim dati in judecata desi nu avem absolut nicio vina doar ca nu stim cum sa proced, ce sa asteptam, ce sa facem...sa ne cautam un avocet? Sa mai dam cateva ture pe la politie .... habar n-avem ce-i de facut!

Multumesc frumos !