avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate Radu64

Activitate Radu64

Buna ziua, posed o masina inmatriculata in Bulgaria,am trecut fara probleme R.AR. Iasi, am inscris-o in financiar, am fisa de inmatriculare stampilata de sectia financiara,am carte identitate pe Romania eliberata de R.A.R. Iasi, am factura (masina e inmatriculata pe firma bulgara si ca utilizator e trecut numele meu)am si C.I.V. bulgara ( cartea de identitate a masinii) dar din pacate am pierdut talonul ( certificatul de inmatriculare)mentionez ca masina am cumparat-o in 2008 din Germania si posed si contractul de vanzare cumparare din Germania, as dori sa stiu daca se poate inmatricula in Romania fara talon,recuperarea unui duplicat din BG e foarte greoaie, aproape spre imposibil,mentionez ca talonul nu este retinut de nici o autoritate din tara sau U.E. e pierdut, as dori sa stiu cum se poate proceda in acest caz in modul cel mai legal.
Buna ziua! Sunt posesorul unei masini inmatriculate in Bulgaria, in luna aprilie anul curent am efectuat R.A.R. cu succes, masina am inscris-o in financiar, am tradus actele, dar din pacate am pierdut talonul masinii ( certificatul de inmatriculare bulgar, talon mic)masina este inmatriculata pe o firma bulgara in 2011,ca utilizator este trecut numele meu, am factura pe masina,dar serviciul de inmatriculari nu o inmatriculeaza definitiv din cauza ca nu mai posed talonul masinii,mentionez ca e aproape imposibil de a recupera talonul masinii din Bulgaria, posed toate actele necesare mai putin talonul fara de care nu se poate inmatricula definitiv masina in Romania,Masina este cumparata de mine din Germania, brief-urile fiind oprite in Bulgaria in momentul inmatricularii acolo, ce solutie as avea pentru a finaliza inmatricularea masinii in Romania?