avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate sniper

Activitate sniper

Răspuns la discuția dosar penal, test poligraf.. ??
Multumesc!Va voi tine la curent.Dar nu v-am spus: militianul a declarat public k atata timp cat el e in zona, prietena mea nu va obtine permisul de conducere(face scoala in acest sens)!Deci va incerca, probabil, imposibilul!Dar si abuzul in serviciu este o treaba...:D
Răspuns la discuția dosar penal, test poligraf.. ??
In declaratii am negat totul.Nu a avut probe sa trimita dosarul in instanta, iar politia ia din nou declaratii de la acei martori in speranta sa le iasa lor favorabil.De aceea politistul sustine ca ar trebui sa se faca un poligraf.Nu are destule probe... Nu ar trebui sa existe un termen limita in care un dosar asa de simplu sa ajunga in instanta?
Răspuns la discuția dosar penal, test poligraf.. ??
Si daca refuz testul, dosarul mai poate ajunge in instanta cu doar o singura declaratie ca proba???
Si daca testul iese in defavoarea mea, rezultatul, impreuna cu declaratia ramasa ,, in picioare" nu sunt destule probe?
In aprilie 2008, am fost informat de catre un politist ca prietena mea a condus un autovehicul(fara a poseda permis de conducere), masina fiind a mea.Am dat impreuna cate o declaratie si atat. Mentionez ca nu a fost oprita in trafic, nu a fost nici macar vazuta de catre un ,,organ''.Politistul a cautat niste martori, care ulterior s-au razgandit, (3 din 4). Astea sunt toate probele lui. Vazand asta, este posibil sa solicite testul poligraf.Alta sansa decat asta si o confruntare cu martorii nu cred ca mai are. Avem dreptul sa refuzam acest test, si daca da, in ce conditii? Daca nu sunt probe indestulatoare, putem refuza testul?Este concludent rezultatul testului in instanta?Se poate prezenta un dosar in instanta doar cu un martor si cu rezultatul testului? Si faptul ca am fost invinuit ca am incredintat conducerea autovehiculului, desi eu nu eram in masina(dupa cum spune politistul in Procesul verbal de sesizare si e real) si nu sunt probe, nu constituie un abuz in serviciu? Multumesc!
Răspuns la discuția Dosar penal OUG 195-legalitate
Va multumesc!
In ziua de 03.07.2008 m-am prezentat la S.P.R. Iasi pentru a fi programata pentru sustinerea examenului in vederea obtinerii permisului de conducere.Acest lucru nu a fost posibil deoarece am fost informata ca sunt in atentia unui Post de politie, pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fara a poseda permis de conducere.
M-am prezentat la sediul acelui P.Pol. unde seful de post m-a informat ca am dosar penal (cu incepere a urmaririi penale) pe numele meu din data de 13.05.2008,intocmit in baza a 2 declaratii a unor persoane din acea localitate care au sustinut ca m-au vazut conducand prin luna februarie 2008 un autovehicul.
Intrebare : 1. Este legala decizia S.P.R. Iasi de a nu ma programa la examen, in contradictie cu art.24 alin.(6) din O.U.G. 195/2002? Si care ar fi baza legala?
2. Este competent de a cerceta o infractiune la regimul circulatiei lucratorul postului de politie comunal(contradictie cu art.2 din O.U.G. 195/2002)?
3. Nu este necesar a fi cercetat un astfel de eveniment de lucratori ai S.P.R., specializati in acest domeniu?Nu trebuia ca dupa intocmirea actelor preliminarii acel dosar sa fie inaintat spre verificare si continuare a cercetarilor organelor competente?
4. Poate fi considerat un abuz al lucratorului Postului de Politie?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Proces verbal neprimit
O varianta ar fi sa mergeti in audienta la seful organului constatator care a aplicat sanctinea. Daca PV este nul deoarece nu a fost primit de contravenient intr-o luna, sanctiunea complementara( suspendarea permisului de conducere) este deci nula. Va trebui sa va restitiuie permisul de conducere.
Exact ! Nu prea are de lucru... .Insa, ce-i puteti recomanda fetei?
Sa recunoasca sau nu? Nu prea are dovezi acel militian.... Daca face referat de I.U.P. si in Instanta macar unul din acei 2 martori se razgandesc ( fapta s-a petrecut pe 26.02.2008 in jurul orei 17.00, deci cam pe seara si nu puteau distinge cine conducea autovehiculul) ce decizii poate lua Instanta?
Tks!
Multumesc! Vrea sa para shmeker, dar .......
Se poate intocmi un dosar penal doar pe baza a 2 declaratii? Sesizarea din oficiu s-a facut in baza acestora, nu a fost oprita sau vazuta de vreun militian ! #-o
Răspuns la discuția Proces verbal neprimit
3. PV , la refuzul contravenientului de a-l semna , trebuie semnat de un martor asistent la intocmirea procesului verbal.In conditii deosebite se poate incheia si fara martor( ora tarzie din noapte si nu era nici o persoana prin zona, o zona izolata-undeva prin munti- si timp de cca 15 min. nu a trecut nici o persoana, lucru pe care il specifica agentul constatator in PV)
4. Agentul constatator este obligat sa trimita contravenientului PV in termen de cel mult 30 zile. Altfel , executarea sanctiunii contraventionale se prescrie i daca PV nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.(art 14 din OG.2 /2001 privind regimul juridic al contraventiilor)
In termen de 15 zile de la primirea PV puteti face contestatie si va sfatuiesc sa o faceti.(Asta in caz ca il veti primi mai tarziu de 30 zile de la data aplicarii sanctiunii)