avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Costin515

Activitate Costin515

In luna iunie 2016 am primit de la ANAF prima transa din taxa de mediu platita in anul 2008.In 2017 ar fi trebuit sa primesc a doua transa din totalul celor cinci, ceea ce nu s-a intamplat.La un post TV s-a spus ca pentru anul acesta in codul fiscal nu au mai fost prevazuti bani pentru restituirea celei de-a doua transe si prin urmare aceasta nu se va mai plati.Intrebare:este legal sa nu se mai plateasca transa stabilita prin OUG si daca NU, ce trebuie sa fac pentru a obliga ANAF sa-mi achite atat transa a doua cat si urmatoarele trei? Va rog sa-mi trimiteti raspunsul prin e-mail: ... Multumesc!

[Raspunsurile se dau public.]
In luna august 2016 am cumparat un autoturism folosit si inscris in circulatie de la un cetatean roman si care locuieste in Romania.Autoturismul fusese adus din Austria. La inmatriculare in Romania in 2015, cetateanul a platit taxa de mediu, dar ulterior a recuparat-o in instanta.Eu a trebuit sa platesc din nou taxa de mediu cand am inmatriculat-o pe numele meu.Va rog sa-mi spuneti daca eu mai pot recupera legal aceasta taxa si daca DA, cum trebuie sa procedez. Multumesc!