avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ionpopescu4321

Activitate ionpopescu4321

Răspuns la discuția concediu de crestere copil (CCC)
A primit stimulent timp de 3 luni.
Răspuns la discuția concediu de crestere copil (CCC)
Multumesc pentru raspuns. Dar am omis un aspect, nu stiu cat este de relevant. Mama a revenit in decembrie 2015 la locul de munca (cum spuneam, fara a mai intra in CCC), iar eu am intrat in CCC abia din aprilie 2016. In aceasta situatie, nu pot sta in CCC pana in 18 august 2017? Practic, eu stau mai putin de 1 an si 11 luni...sau cum se considera in aceasta situatie? Sau in ce conditii as fi putut ramane in CCC pana la implinirea varstei de 2 ani (august 2017)? Va intreb asta pentru ca cei de la Agentia de Plati mi-au confirmat ca in situatia mea, data de intoarcere la servici ar trebui sa fie 19.08.2017...
Buna ziua,

Ma aflu in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. As dori sa aflu cu exactitate care este data la care trebuie sa revin la angajator. Copilul s-a nascut in 19.08.2015. Mama a revenit la servici fara a intra in concediu de crestere copil (a stat in concediu medical cele 126 zile conform legii) si a solicitat stimulentul de insertie (la care a renuntat ulterior cand am intrat eu in concediu de crestere copil). In acest context, cand ar trebui sa revin la servici, cu o zi inainte de implinirea varstei de 2 ani sau cu o luna si o zi inainte? In situatia angajatorului apar ca trebuie sa revin cu o luna inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului dar, tinand cont ca mama nu a intrat in concediu de crestere copil, e posibil ca angajatorul sa greseasca? Multumesc!