avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate AlphaCygnus

Activitate AlphaCygnus

Rectific:
Cuvantul 'numai' imi da dreptul sa refuz legitimarea si ma imputerniceste sa cer motivul pentru legitimare cu dovada.

AlphaCygnus a scris:

Multumesc de reply.

Daca dvstra spuneti ca suntem obligati sa ne legitimam la cerere inseamna ca legea care am citat-o anterior cu primele puncte se anuleaza, unde cuvantul "numai" este pus doar de forma. Cam asa vad eu.

Tin mortis sa raman anonim pentru ca e dreptul meu. Nu vad asta a fi o problema.

Ultrajul pentru filmare in spatiul public al organelor de politie care sunt in timpul serviciului ele fiindpersoane publice in tot acest timp, nu mi se pare a fi ultraj deloc.


Deci, pot refuza legitimarea la cerere a politistilor daca nu am comis o infractiune, comit o infractiune, sau sunt pe cale sa comit im viitor o infractiune, potrivit legii?

Daca nu este cazul, numar de lege unde scrie ca trebuie sa ma legitimez fara sa fiu acuzat, sesizat de suspiciune, comis vreo infractionalitate etc.


adriandimitriu a scris:

nu stiu daca aveti dreptul de a refuza, in schimb aveti obligatia de a va legitima. ce intelegeti prin control de rutina? fiindca politia atunci cand iese pe teren, iese cu ordin de serviciu, in misiune.
nu inteleg de ce doriti mortis sa fiti anonim. mie mi s-ar parea suspect.
politia care va opreste este in exercitiul functiunii. aceasta filmare, facuta chiar de dvs, ar putea fi interpretata ca ultraj.



Multumesc de reply.

Daca dvstra spuneti ca suntem obligati sa ne legitimam la cerere inseamna ca legea care am citat-o anterior cu primele puncte se anuleaza, unde cuvantul "numai" este pus doar de forma. Cam asa vad eu.

Tin mortis sa raman anonim pentru ca e dreptul meu. Nu vad asta a fi o problema.

Ultrajul pentru filmare in spatiul public al organelor de politie care sunt in timpul serviciului ele fiindpersoane publice in tot acest timp, nu mi se pare a fi ultraj deloc.


Deci, pot refuza legitimarea la cerere a politistilor daca nu am comis o infractiune, comit o infractiune, sau sunt pe cale sa comit im viitor o infractiune, potrivit legii?

Daca nu este cazul, numar de lege unde scrie ca trebuie sa ma legitimez fara sa fiu acuzat, sesizat de suspiciune, comis vreo infractionalitate etc.


adriandimitriu a scris:

nu stiu daca aveti dreptul de a refuza, in schimb aveti obligatia de a va legitima. ce intelegeti prin control de rutina? fiindca politia atunci cand iese pe teren, iese cu ordin de serviciu, in misiune.
nu inteleg de ce doriti mortis sa fiti anonim. mie mi s-ar parea suspect.
politia care va opreste este in exercitiul functiunii. aceasta filmare, facuta chiar de dvs, ar putea fi interpretata ca ultraj.

Am dreptul sa refuz sa ma legitimez in fata politiei romane daca nu au motive sa ceara aceasta legitimare? Din cate stiu "controlul de rutina" nu exista in lege.
Totodata, pot sa filmez (inclusiv audio) politia care ma opreste in spatiul public?


"Începând cu luna ianuarie 2020, conform Legii nr. 192/2019 pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul ordinii și siguranței publice, polițistul este îndreptățit să legitimeze și să stabilească identitatea persoanei numai în situația în care:

#a) aceasta încalcă dispozițiile legale, ori există motive verosimile pentru a bănui că pregătește sau a comis o faptă ilegală;


#b) există motive verosimile pentru a bănui că aceasta a fost prezentă la locul săvârșirii unei fapte ilegale ori are cunoștință despre faptă, autor sau despre bunurile având legătură cu fapta;

#c) aceasta solicită sprijinul sau intervenția organelor de poliție ori când din cauza vârstei, stării de sănătate, dizabilității, consumului de alcool sau a altor substanțe psihoactive ori a altor asemenea circumstanțe necesită sprijinul organelor abilitate;

#d) descrierea acesteia corespunde unei persoane căutate potrivit legii, deține asupra sa bunuri sau se deplasează cu un vehicul, ambarcațiune ori aeronavă care corespunde descrierii unor bunuri sau mijloace de transport căutate potrivit legii;

#e) aceasta desfășoară o activitate supusă, potrivit legii, unor autorizări, avize sau înregistrări ori este implicată într-o procedură legală în fața unei autorități sau instituții publice;

#f) aceasta încearcă să pătrundă sau se află într-un spațiu în care accesul este controlat;

#g) cu ocazia unor controale sau razii

#h) există obligația legală de a se stabili identitatea acesteia."
Drepturile politiei romane?
Răspuns la discuția Angajatorul si ilegalitatile lui
sigur, dar eu nu le am ci exista in interiorul companiei drept dovada
sa presupunem ca un sofer lucreaza o luna, nu ii place - pleaca
angajatorul, cauta in pierderile de anul trecut si le trece soferului care a plecat si nu se mai intoarce doar pentru ca sa nu ii mai plateasca salar
e valabil pentru toti cei care pleaca si nu se mai intorc. toti, fara exceptii
iar cat tine de mine, 5 luni lucrate, fara contract, cum poti numi asta? omisiune? :)
tot ce a facut angajatorul a fost deliberat, si inca se intampla..
Răspuns la discuția Angajatorul si ilegalitatile lui
Eventual proces.. pai la cate cheltuieli pot fi cu procesul, si cat timp pierdut cred ca as iesi pe 0.
Eventual proces as intenta doar daca l-ar inchide sau l-ar sanctiona pana la faliment, ca daca s-ar achita el isi va continua activitatea si va face in continuare ceea ce a facut pana acum.
Buna ziua
As dori sa fiu consultat de un avocat care este specializat in transporturi, sau cineva care are catusi de putin cunostinta de cauza in acest domeniu
M-am "angajat" pe 10 Ianuarie pentru o companie de logistica din Iasi, afland ca nu sunt asigurat, contractul meu nu a fost declarat mai departe la stat, de aici si celelalte, cass, vechime, experienta etc
Acest angajator are nu mai putin de 20 de angajati, fiind subcontractor pentru o firma de logistica din Germania, soferii de acolo avand contract, evident, pentru ca nu si-ar permite sa nu faca una ca asta, dara noi, cei din Romania nu avem, eu si inca o persoana.
Ma puteti indruma mai departe cum as putea denunta acest angajator? fara ITM, nu vreau doar sa fie amendat, ci sa fie inchis, pentru ca fura de la toti angajatii cate putin, lunar, si tot lunar concediaza persoane fara a le da salar pe diferite motive "justificate" doar de el, dar fara dovezi. Sa nu mai mentionez ca le face instructie soferilor de camion sa conduca fara card si sa lucreze mult peste limita admisa de lege, si peste cea a bunului simt. Oare mai exista bun simt in ziua de astazi din partea angajatorilor privati?
Discuție Salarizare
Buna ziua
I'm kinda new here, imi pare rau in prealabil daca am gresit sectiunea, si daca da, un redirect. Multumesc

As dori raspunsuri la:
De ce nu pot un alias pe orice tip de contract daca C.U.I.- ul si C.N.P.-ul sunt numere unice de inregistrare in sistem?!

De ce nu pot pune, la angajare, un alt numar de cont bancar (adica pe o alta persoana fizica/entitate, atata timp cat sunt o persoana lucida, majora si in deplinatatea facultatilor mentale)? Mentionez ca nu sunt constrangeri pentru aceasta optiune ci doar o alegere

Multumesc anticipat