avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate IacobCris

Activitate IacobCris

Buna ziua. Doresc sa fac o intampinare impotriva unei somatii de executare silita, sa invoc interventia prescriptiei extinctive a unor amenzi mai vechi de 5-6 ani si apoi sa o trimit prin posta catre o judecatorie, si am nevoie de un formular la zi pentru al comleta si al printa. Va multumesc anticipat si va doresc o zi minunata si un weekend placut.
Răspuns la discuția Retinere permis auto, recuperare
Inca ceva va rog, agentul de circulatie mi-a spus ca pe orice DN exista o singura banda de circulatie, ati putea cumva sa imi spuneti si mie in ce articol de lege este scrisa aceasta regula de circulatie ?!? Va multumesc
Răspuns la discuția Retinere permis auto, recuperare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc si va doresc un weekend placut in continuare :) :)
Răspuns la discuția Retinere permis auto, recuperare
Si daca nu o sa am castig de cauza si voi pierde procesul care va fi atunci sanctiunea si cat timp voi ramane atunci fara permisul auto ? Adica acum daca merg sa sustin testul 13/15 mi se injumatateste pedeapsa la 1 luna dar din cate am citit pe internet daca pierzi procesul permisul ti se retine pentru 60 de zile + inca 30 de zile iar daca nu sustii sau nu promovezi testul 13/15 se mai adauga inca 30 zile ?!?
Răspuns la discuția Retinere permis auto, recuperare
Nu s-a produs la centura accidentul ci chiar in Popesti-Leordeni in apropierea primariei Popesti. Deci ar trebui sa merg sa depun contestatie spre ex luni si apoi tot in sapt ce vine sa merg sa fac testul 13/15?
Buna ziua, ieri mi-a fost retinut permisul auto pe termen de 60 de zile si am fost sanctionat cu o amenda groasa ( pe care ar trebui sa o platesc in 48 de ore pe jumatate adica pana Marti orele 14) pentru neacordare de prioritate pe DN 4 in localitatea Popesti-Leordeni :( :(. Sunt sofer angajat si este foarte urat faptul ca am ramas fara permis auto si pot sa imi pierd locul de munca si vreau ajutor de la cineva care ma poate invata cum sa fac sa depun o contestatie.
Sa va dau cateva detalii in legatura cu accidentul provocat: circulam pe DN 4 din directia Bucuresti catre Frumusani si dorind sa virez la stanga m-am incadrat langa axul drumului acordand prioritate celor din sens opus. Pe sensul opus se circula greu masinile mergand bara la bara, un sofer mai bun a oprit si mi-a facut semn sa trec. Am virat stanga si in dreptul masinii lui am oprit din nou sa ma asigur ca pe partea lui dreapta nu vine cumva vre`un alt autovehicul, moment in care m-am si trezit izbit de un autoturism care venea pe "acea banda" de mers cu circa 40-50km/ora (orice DN are o singura banda de circulatie), neavand timp sa dau inapoi sa evit impactul. Masinile au fost avariate si iar domnul sofer "vitezoman" a dorit sa mergem la Politie unde mi-a fost retinut permisul auto pentru neacordare de prioritate.
Din cate stiu eu si din cate mi-a spus si un domn agent de circulatie pe Drumurile Nationale din Romania exista O SINGURA banda de mers, unele DN`uri sunt mai late si incap 2 masini pe acelasi sens de mers dar nu exista 2 benzi, deci ce cauta autoturismul in speta pe "banda 1" sau de ce depasea pe partea dreapta o coloana de masini ??? :O:O
Poate conform legii sunt vinovat sau poate domnii agenti de circulatie au avut de facut planul de retinere permise si nu au dorit sa i-a in calcul faptul ca autoturismul "nevinovatului" circula neregulamentar pe un DN si dupa cum v-am spus eu depind de permisul auto pentru ca din asta imi castig existenta. Am permis auto din anul 2004 si acesta este primul incident si prima data cand mi se retine permisul auto avand in vedere ca din anul 2013 lucrez ca sofer si am peste 1mil de km rulati. #-o #-o
Cum si ce pot sa fac sau cum se depune acea contestatie sa imi pot recupera permisul ???
Va multumesc anticipat si va doresc o zi superba :)