avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Activitate Eu.sa

Activitate Eu.sa

Răspuns la discuția Obligata sa demisionez
Ea mi.a spus scurt si la obiect: sa pleci, sa nu te mai vad si asa te platesc degeaba, nu esti buna de nimic. Sa iti semnezi preavizul acum si sa nu te mai vad. Totul a plecat de la o simpla intrebare: de ce mi s.a oprit bani din salariu pt ca nu am fost anunta. Si mi s.a spus ca eu nu sunt platita pt a cere explicatii.
In urma unor schimb de replici cu sefa mi s.a comunicat ca pot pleca si sa nu mai vin si sa ii duc demisia. Eu ce sa inteleg. Ca sunt concediata sau ca plec singura?
Răspuns la discuția Demisie
Poi in contract scrie urmatoarele: 8 ore de munca pe zi, 2 zile libere pe saptamana si 2 zile de concediu pe luna. Si asa cum am mentionat mai sus, am doar 2 zile libere pe luna si acelea primite cu chiu si vai. Eu ce sa inteleg? Ca imi pot da demisia pur si simplu fara preaviz?

Mi s.a dat un bon de casa pentru cei 100 de lei pt certificatul de igiena. Atat. Cei 150 de lei orpiti din primul salariu mi.au fost scrisi pe o hartie cand am primit banii.

Dar pe statul de plata era suma trecuta integral si am fost obligata sa il semnez spunand ca asa se procedeaza...acesta fiind primul meu loc de munca pe termen lung nu am stiut cu ce se mananca treaba asta...dupa aceea m.am informat si mi.am dat seama

Nu se mentioneaza preavizul? Si mai ales de unde despagubiri morale? Nu o sa recunoasca in veci, iar restul angajatilor nu or sa spuna nimic de frica, pt ca sunt oameni inaintati in varsta care nu au unde lucra in alta parte.
Răspuns la discuția Demisie
Am uitat sa mentiozez ca mi s.au oprit 150 de lei din primul salariu pt anazlize(pe care nu le.am facut pt ca nu am fost anuntata)si contractul de munca si inca 100 de lei pentru certificatul de igiena(desi m.am oferit sa ma duc sa il fac singura, nu am fost inteleasa).
Discuție Demisie
Ucrez la un magazin unde sunt suprasolicitata fizic si mai ales psihic si mai ales nerespectata de superiori. Am gasit un alt loc de munca mai convenabil. Vreau sa parasesc actualul loc de munca si sa ma prezint la celalat in cel mai scurt timp
Tin sa mentionez ca eram plimbata de colo colo penteu a inlocui colegi care nu au legatura cu ce faceam eu, aveam doar doua zile libere pe luna si atunci luate cu scandal, nu aveam voie sa umblu la banii personali dar nici sa mananc ceva din magazin fara a plati(nu are logica stiu, dap pt sefa mea e cv absolut normal), concediu primeam dupa 1 an de activitate ai doar o saptamana pe langa orele suplimentare neplatite.
Ideea e urmatoarea: vreau sa imi dau demisia dar fara preaviz pt ca nu mai suport jignirile si nemultumirile angajatorului. Va rog sa imi spuneti cum sa procesez si cum sa o formulez. Va multumesc!