avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate brastj

Activitate brastj

Multumesc pentru raspunsuri. Nu, nu a fost niciodata anuntat mandatarul ca se doreste revocarea acelei procuri sau ca nu mai doreste sa vanda. Se va apela la avocat, desigur.
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie:
- o persoana are o procura de vanzare valabila (procura veche, se supune Vechiului Cod, fiind facuta pe perioada nedeterminata)
- decide sa vanda imobilul
- il vinde si tot mandatarul il crediteaza pe cumparator, acesta neavand la momentul respectiv suma necesara achizitionarii imobilului
- primeste plangere penala pentru inselaciune, fals, uz de fals din partea mandantului, care sustine ca procura era falsa
- este acuzat si cumparatorul de catre mandant
- mandantul nu a cerut niciodata suma dobandita in urma vanzarii si a refuzat orice contact cu mandatarul, cerand in plangerea penala sa fie repus in drepturi (sa i se inapoieze imobilul)
Intrebare:
Daca procura nu era falsa, ci reala si valabila, verificata conform legii inainte de vanzare, ce riscuri exista pentru mandatar?
Care ar fi de fapt inselaciunea? Cumparatorul nu este considerat de buna credinta? Ii poate fi luat imobilul?

Multumesc!
Răspuns la discuția II indemnizatie crestere copii
In cazul sarcinii gemelare se va calcula 1233 lei x 2 sau se va primi o valoare mai mica pentru cel de-al doilea copil? Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua! M-ar interesa sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. Sunt titular intreprindere individuala, insa nu am optat pentru plata contributiei la pensie. Beneficiez de indemnizatie?
2. Veniturile obtinute sunt relativ mici, asadar ma raportez la pragul minim al indemnizatiei. In cazul sarcinii gemelare, care este suma minima totala pe care o voi primi?
3. Avand in vedere ca nu am achitat cei 0.85% pentru concedii, etc,, asadar nu voi avea concediu pre sau post natal, cand trebuie sa suspend activitatea II? La cat timp dupa nastere?
Multumesc!