avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate Imperator

Activitate Imperator

Bună ziua, cum pot obține asigurare medicala gratuită? Sunt bolnav cronic, am nevoie de asistență medicală, primăria nu ma ajuta cu nimic pe motiv ca mama are pensia 1300 lei. Am avut grad de handicap în perioada 2004,2011-2014 și atât. Am 35ani am infirmitate de la 17ani.Am peste 10afectiuni cronice și îmi cumpăr singur tratamente și ma tratez singur. M-am interesat ca să beneficiez de asigurare medicala, trebuie sa plătesc lunar 200 lei, și nu figurez cu venituri. Exista o soluție? În afara de comisia de evaluare handicap, își bat joc de mine cu cerințele lor, am o grămadă de dovezi și ei ma poarta pe drumuri aiurea. Mulțumesc
Răspuns la discuția Litigiu
Un executor imi puteti recomanda va rog ? Sunt din Mangalia iar in cei de la litoral nu am incredere,am avut si avocata care ma tradat in procesul cu Primaria Mangalia,ma taxa dar nu era prezenta si m-am dus singur la Tribunalul Constanta si am cerut instantei sa refuze evacuarea noastra si rezilierea,am castigat.Dar 3 procese diferite nu mi-a scos daune morale si cheltuieli.Oprescuion1983 @gmail.com
Răspuns la discuția Litigiu
Cerere adresata Primariei pentru cumpararea locuintei din fond locativ,ca sa aprobe consiliul local.Executorul poate face ceva fara sentinta ?

avvalentina a scris:

Ce cereri dispar? Notificati-I prin executor ca vreți sa cumpărați.

Discuție Litigiu
Buna as dori sa stiu ce metode sunt in afara de rolul instantei,sa cumpar un apartament din fond locativ.Locuiesc din 1983 am imbunatatit,toti vecini au cumparat,numai mie nu imi da voie sa cumpar fara o justificare la refuzul lor.Cererile dispar,iar eu platesc chiria lunar 100 lei.multumesc
Pardon.1979 nu 1989
Buna ziua.detin un apartament din fondul locativ,din 1989 cu contract reinnoit si in prezent. La 2 camere de 43 mp platesc 100 lei chiria.problema este ca pensia este de 760 lei am un copil elev si unul dizabil (desi nu are pensie) ..apartamentul l-am imbunatatit in aceste decenii ca orice om de rand.primaria nu imi da voie sa-l cumpar..am facut cererii inregistrate insa niciun raspuns..ce trebuie sa fac ca sa cumpar apartamentul in rate si sa nu mai fiu chirias..desi am schimbat multe in casa(instalatii sanitare +electrice,ferestre pvc,usii)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.as dori sa stiu ce acte trebuie si ce trebuie sa imi restituie asociatia de locatari,am platit facturi fabuloase de mari,ultima picatura este ca sunt executat pentru datorie 20.000 lei in care asociatia a pierdut procesul cu furnizorul de energie termica in 2006 desi sunt la zi cu plata intretinerii..iar vecinii sunt datori si nu au primit somatie pentru executare.am sesizat politia dar dau din umeri ca nu e de competenta lor.vreau sa renunt la asociatie si ca proprietar sa-mi fac contract numai cu apa si gunoiul..ca la bloc am calorifere electrice.multumesc