avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate OrestROM

Activitate OrestROM

Răspuns la discuția Probleme dupa divort
Divortul s-a incheiat cu hotarareju decatoreasca definitiva, aceasta fiind in urma apelului facut la curtea suprema.Partajul nu s-a facut , nu a existat proces pt partaj inca . In ultimii doi ani de cand am intentat procedura de divort si pana la terminarea acestuia iulie anul prezent, fosta sotie a fost anul trecut in tara dar nu a trecut pe la apartament .Eu am locuit pana de curand acolo temporar avand grija de apartament plata impozit etc fara a pune in disc utilitatile pt ca era firesc sa le platesc eu. Bunurile sunt comune .
Răspuns la discuția Probleme dupa divort
Sa inteleg ca voi fi invitat la politie pt audiere timp in care eu nu sunt in tara si nu voi avea cunostinta despre acest fapt, ce se intampla insituatia data?
Răspuns la discuția Probleme dupa divort
Bunurile sunt comune si cele luate de ea si cele luate de mine doar ca difera ca si valoare.
Buna. In urma divortului terminat , la revenirea in tara a fostei sotii, aceasta a luat din apartament mai multe bunuri fara a se consulta cu mine , am inercat sa cadem de comun acord pt un partaj amiabil insa nu a fost cu putinta.Drept reactie , am procedat la fel dar ea a anuntat politia . Ce probleme pot exista? Mentionez ca intre timp am plecat din tara. Va multumesc anticipat pt raspuns.
Avem autoritatea parinteasca comuna, asa este. Sa inteleg ca nu ar fi nici o problema la depunerea actelorpt pasaport.ok , insa va trebui sa ii dau procura pt iesirea din tara , corect?

Revin...si in eventualitatea ca intreaba daca suntem casatoriti si adevarul este ca nu mai suntem , e posibil sa ceara hotararea definitiva de divort, sentinta si neavand-o , nu pot fi probleme?
Nu trebuie sa avem si hotararea de divort.?..Sentinta a fost data PE 30 IUNIE 2017 dar e chestie de durata si e fff posibil sa nu o avem in timp util.
Sentinta este data pe 30 iunie si este definitiva. Problema este ca e f posibil sa nu o primesc in timpul uitl. Mentionez ca am la dispozitie doar data de 27 iulie si 3 august pt a depune actele de pasaport. Altfel spus daca pana in acest termen nu primim in scris sentinta ce solutie avem pt a rezolva aceasta problema?
Cu scz de rigoare pt deranj , va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema;In urma procesului de divort , s-a emis hotararea definitiva si irevocabila in care este specificat faptul ca atat eu cat si sotia avem custodie comuna asupra unei fetite minore de 13 ani. Problema este ca fetita , locuieste in Italia cu mama ei si acum doreste sa se intoarca in tara in vacanta iar i peste 2 luni ii expira pasaportul. In tara sta 1 luna de zile, timp in care pasaportul ii este valabil dat in aceasta vacanta doreste sa il schimbe.pt a evita alte complicatii . Cum putem rezolva situatia la oficiul de pasapoarte pt ca atunci cand depunem actele pt pasaport ( ambii parinti ) noi neavand inca primita in scris hotararea judecatoreasca definitiva sa nu avem probleme cu , depunerea actelor in acest sens? Va multumesc anticipat !