avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate VldVld

Activitate VldVld

Discuție durata procese?
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. La sfarsitul unui proces ce a durat aproape 1 an, dupa ce s-a pronuntat completul de judecata (in absenta mea) nu am primit motivarea. Din momentul din care s-a pronuntat completul si pana in prezent au trecut aprox 6 saptamani. Doresc sa stiu daca este normal sa dureze atat de mult. (Daca nu, ce ma sfatuiti sa fac? iar daca da care este durata maxima de asteptare?) Am intrebat la judecatorie si mi s-a spus sa astept aproximativ o luna jumatate (ceea ce nu cred ca se va intampla). Va multumesc anticipat.
Bunurile sunt aici in romania. Ce trebuie sa fac in acest moment?
Bunurile sunt aici in romania. Ce trebuie sa fac in acest moment?
Buna ziua

Am o problema in legatura cu o succesiune si sper sa pot fi ajutat de dumneavoastra. Mama mea a fost casatorita cu o persoana de nationalitate italiana care a decedat. In urma procesului de mostenire a rezultat ca pentru bunurile imobile se poate obtine certificat de mostenitor (si s-a obtinut) iar pentru cele mobile trebuiesc dezbatute in tara de origine a defunctului. Toate acestea s-au petrecut in urma cu vreo 7 ani si nu au rezultat alti mostenitori decat sotia defunctului. As vrea sa stiu daca acum cu noua legislatie europeana se pot mosteni si bunurile mobile de aici din tara. Va multumesc anticipat.