avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune de la o persoana de alta nationalitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune de la o persoana de alta nationalitate

Buna ziua

Am o problema in legatura cu o succesiune si sper sa pot fi ajutat de dumneavoastra. Mama mea a fost casatorita cu o persoana de nationalitate italiana care a decedat. In urma procesului de mostenire a rezultat ca pentru bunurile imobile se poate obtine certificat de mostenitor (si s-a obtinut) iar pentru cele mobile trebuiesc dezbatute in tara de origine a defunctului. Toate acestea s-au petrecut in urma cu vreo 7 ani si nu au rezultat alti mostenitori decat sotia defunctului. As vrea sa stiu daca acum cu noua legislatie europeana se pot mosteni si bunurile mobile de aici din tara. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: c51888 , utilizator 08:48, 21 Iulie 2007
Unde sunt bunurile?

se aplica legea locului unde aceste bunuri se afla, sau mai bine zis se aflau, la momentul deschiderii succesiunii.
Bunurile sunt aici in romania. Ce trebuie sa fac in acest moment?
Bunurile sunt aici in romania. Ce trebuie sa fac in acest moment?
Se aplica prevederile Legii 105/1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept international privat

Cap. 6.

Mostenirea

ART. 66
Mostenirea este supusa:
a) in ce priveste bunurile mobile, oriunde acestea s-ar afla, legii nationale pe care persoana decedata o avea la data mortii;
b) in ce priveste bunurile imobile si fondul de comert, legii locului unde fiecare din aceste bunuri este situat.

O alta intrebare catre colegi: In caz de dubla cetatenie exista optiune unde pot sa dezbat succesiunea sau nu?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Iulie 2007
c51888, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupã câți ani de cãsãtorie se moștenesc soții? Sophiam Sophiam Intrebarea mea este urmatoarea: Doi români care locuiesc în Suedia se căsătoresc. Dacă se întâmplă ceva cu unul dintre ei, cel care ramâne mosteneste ... (vezi toată discuția)
Mostenire - devolutiune candyman19_2003 candyman19_2003 Buna ziua. Am aflat de curand ca tatal meu a decedat si doream sa aflu ce pasi trebuie urmati pentru a stabili ce drepturi am la bunurile defunctului. ... (vezi toată discuția)
Casatorie in uk, locuinta dobandita in romania inainte de casatorie vergigod38 vergigod38 Sunt casatorita in UK dar posed o locuinta in Romania, achizitionata cu multi ani inainte de casatorie. Sunt proprietar unic. Am un fiu in varsta de 14 ani. ... (vezi toată discuția)