avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casatorie in UK, locuinta dobandita in Romania inainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casatorie in UK, locuinta dobandita in Romania inainte de casatorie

Sunt casatorita in UK dar posed o locuinta in Romania, achizitionata cu multi ani inainte de casatorie. Sunt proprietar unic. Am un fiu in varsta de 14 ani. In cazul decesului unuia dintre soti, in UK legea spune clar ca daca locuinta nu valoareaza mai mult de xyz lire, ii revine sotului supravietuitor.
Intrebarea mea este: Ce pot face ca aceasta locuinta sa fie mostenita in exclusivitate de fiul meu?
Multumesc foarte mult pentru amabilitatea de a citi aceste randuri si astept cu nerabdare sfatul dvs.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:37, 28 Iulie 2010
Legea 105/1992
Art. 66. - Mostenirea este supusa:

a) in ce priveste bunurile mobile, oriunde acestea s-ar afla, legii nationale pe care persoana decedata o avea la data mortii;

b) in ce priveste bunurile imobile si fondul de comert, legii locului unde fiecare din aceste bunuri este situat.
Concluzia; Copilul dvs. va culege 3/4 din mostenire sotul supravietuitor 1/4
buna ziua.
puteti face acte de proprietate copilului dvs., mentionand ca procuratori de fonduri pe parintii dvs. de exemplu .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre mostenire. omvesel omvesel Cum se inparte averea intre sotul supravetuitor si un copil,casatorit cu 2 copii? (vezi toată discuția)
Dupã câți ani de cãsãtorie se moștenesc soții? Sophiam Sophiam Intrebarea mea este urmatoarea: Doi români care locuiesc în Suedia se căsătoresc. Dacă se întâmplă ceva cu unul dintre ei, cel care ramâne mosteneste ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa sotul decedat DoruD DoruD M-ar interesa daca sotia supravietuitoare mosteneste ceva din bunurile pe care sotul decedat le-a avut in momentul casatoriei. Mentionez ca sotul are o ... (vezi toată discuția)