Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casatorie in UK, locuinta dobandita in Romania inainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casatorie in UK, locuinta dobandita in Romania inainte de casatorie

Sunt casatorita in UK dar posed o locuinta in Romania, achizitionata cu multi ani inainte de casatorie. Sunt proprietar unic. Am un fiu in varsta de 14 ani. In cazul decesului unuia dintre soti, in UK legea spune clar ca daca locuinta nu valoareaza mai mult de xyz lire, ii revine sotului supravietuitor.
Intrebarea mea este: Ce pot face ca aceasta locuinta sa fie mostenita in exclusivitate de fiul meu?
Multumesc foarte mult pentru amabilitatea de a citi aceste randuri si astept cu nerabdare sfatul dvs.
Legea 105/1992
Art. 66. - Mostenirea este supusa:

a) in ce priveste bunurile mobile, oriunde acestea s-ar afla, legii nationale pe care persoana decedata o avea la data mortii;

b) in ce priveste bunurile imobile si fondul de comert, legii locului unde fiecare din aceste bunuri este situat.
Concluzia; Copilul dvs. va culege 3/4 din mostenire sotul supravietuitor 1/4
buna ziua.
puteti face acte de proprietate copilului dvs., mentionand ca procuratori de fonduri pe parintii dvs. de exemplu .