avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate Ioan1Florin

Activitate Ioan1Florin

Salutare tuturor! Am primit o instiintare prin e-mail de la ANAF Tg Jiu cu privire la o masina pe care am cumparat-o in data de 22.11.2023 in valoare de 10.500 euro suma achitata cash.Masina am cumparat-o de la un tip roman din alt judet(nu Tg Jiu) dar in care si
locuiesc, acest tip zicea ca reprezinta firma care vinde masina si firma este din Bulgaria ,dar numele tipului nu apare nicaieri in acte.Nu am avut nici o problema la RAR sau in alta parte.Dar de ce imi trimite ANAF e-mail si sa le comunic in mod operativ toate datele si informatiile pe care le detin,referitor la achizitionarea de catre mine a autoturismului.Sa scanez toate documentele,cum am facut plata.Acum oare trebuie sa platesc ceva la ANAF si cat?Pot face dovada provenientei banilor.Va multumesc anticipat!Florin.
Salut,daca "Promisunea bilaterala de vanzare-cumparare" care o fost facuta la notar,a unui imobil,a expirat.Este posibil ca eu sa nu mai pot incheia contractul de vanzare-cumparare?Am vorbit cu constructorul si el mi-a spus ca nu are rost sa facem "Act aditional la promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare" pentru prelungirea termenului deoarece in cateva zile o sa fie gata "Contractul de vanzare-cumparare".(am achitat 90% din valoarea imobilului)

Ar fi bine sa ma intalnesc cu constructorul in fata notarului pentru incheierea unui act aditional?

Sau mergem pe incredere?

Cu stima,

Ioan