avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate ochila

Activitate ochila

Răspuns la discuția Stabilire domiciliu minor
Multumesc frumos pentru raspuns!daca mai are cineva alte sugestii va rog frumos sa imi scrieti!o zi buna tuturor!!!
Buna seara! Am un baietel in varsta de 7 anisori.am fost in proces cu fosta sotie pentru stabilire domiciliu(domiciliu ei este in Germania)in apel a castigat dar baietelu meu nu vrea sa mearga cu ea.stiu ca nici executorul nu poate face nimic daca el nu vrea.problema este ca la o intalnire intre baietel si mama lui in fata blocului ea a vrut sa il bage cu forta in masina,moment in care am intervenit.ea se bazeaza pe faptul ca o sa mearga la scoala si o sa il ia de acolo chiar daca baiatul meu nu vrea.intrebarea mea este daca o sa il ia de la scoala cu forta eu as putea sa o trag la rasundere cumva sa pot sa il iau pe baiat inapoi?ce as mai putea face daca il ia de la scoala?mentionez ca avem custodie comuna si domiciliu este stabilit la ea prin hotarare definitiva!
Daca sentinta este definitiva as mai putea face ceva?si daca minorul nu vrea pur si simplu ce poate sa faca?.am inteles ca cu forta nu poate sa il ia nimeni
Buna ziua.am un baietel de 7 ani.in fond sa stabilit domiciliul la mine.a facut mama lui apel si a castigat desi am avut martor ca ea sa imbatat de fata cu minorul.ca mai mult avea grija bunica lui materna de el pt ca ea era mai mult plecata cu iubitul ei(actualul sot).in apel a fost audiat si minorul(alegerea lui a fost sa stea la mine).de cand sa deschis procesul baietelul meu locuieste cu mine(aproape doi ani)merge la scoala pe clasa 0.a fost si la ea in germania pt o luna de zile dar tot aici prefera sa stea.desi inainte de divort locuinta baietelului a fost aceeasi .eu sunt recasatorit si baietelul meu are o relatie extraordinara cu actuala mea sotie.ma gandesc si ma framant in fiecare zi si ma intreb ce as mai putea face pt el ca sa ramana unde ii place.cu mama lui am incercat sa vorbesc si i-am spus ca ar trebuii sa respecte decizia baietelului si ca ar fi prea mult pt el sa se mute in alta tara.raspunsu ei a fost halucinant"copilul nu gandeste nu stie ce e bine pt el"mentionez ca in hotarare nu ma obliga sa imi dau consimtamantul in nici un fel.asta pt ca nu au cerut(au formulat gresit cererea)ce as mai putea face pt baietelul meu.hotararea ei este definitiva!va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri si va multumesc!