Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire domiciliu minor

Buna seara! Am un baietel in varsta de 7 anisori.am fost in proces cu fosta sotie pentru stabilire domiciliu(domiciliu ei este in Germania)in apel a castigat dar baietelu meu nu vrea sa mearga cu ea.stiu ca nici executorul nu poate face nimic daca el nu vrea.problema este ca la o intalnire intre baietel si mama lui in fata blocului ea a vrut sa il bage cu forta in masina,moment in care am intervenit.ea se bazeaza pe faptul ca o sa mearga la scoala si o sa il ia de acolo chiar daca baiatul meu nu vrea.intrebarea mea este daca o sa il ia de la scoala cu forta eu as putea sa o trag la rasundere cumva sa pot sa il iau pe baiat inapoi?ce as mai putea face daca il ia de la scoala?mentionez ca avem custodie comuna si domiciliu este stabilit la ea prin hotarare definitiva!
Situația este foarte complicată.
Practic are dreptul.de a lua copilul.
Dacă copilul o refuza nu il poate lua.
Ar fi bine sa apelați la avocat ca sa apelați de urgență la el în caz de urgență si sa va sfătuiască si confidențial daca il veti consulta.
Este o situație foarte delicată.
Multumesc frumos pentru raspuns!daca mai are cineva alte sugestii va rog frumos sa imi scrieti!o zi buna tuturor!!!