avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Monitulescu

Activitate Monitulescu

Pentru a transfera tutela unui adult pus sub interdictie, este nevoie de avocat?
Bunica mea (80 ani) este tutorele si insotitorul mamei mele (61 ani). As vrea sa transfer tutela doar la mine. Stiu ca acesta lucru se face doar in instanta... De aceea intreb daca este nevoie sau nu avocat. Daca nu am nevoie de avocat, cum as putea face? Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
Buna ziua,

Intrebarea mea: o instanta poate judeca de doua ori aceleasi parti, cu acelasi obiect... adica aceeasi cerere?

Context: Sunt presedinta unei asociatii de proprietari. In mai, vechea administratie a depus o cerere la judecatorie pentru a include in asociatie un al treilea corp dintr-un complex imobiliar (cele trei corpuri existente nu pot function decat ca o singura asociatie). Nu a depus toate actele cum trebuie, instanta a respins cererea fiindca nu a inteles de ce trebuie unite si ne-a sugerat sa infiintam asociatie pt corpul 3 si apoi sa le unim pe toate. Avocata cu care colaboram acum imi spune ca nu putem sa refacem toata procedura de la 0 dar cum trebuie fiindca o instanta nu poate sa judece din nou acelasi lucru...

Va adresez aceasta intrebare fiindca nu stiu cum sa validez ce mi se spune si cunostintele mele jurdice sunt aproape inexistente.

Va multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Stim de ce nu vrea nimeni sa-si asume aceasta responsabilitate (avem de rezolvat probleme juridice cu dezvoltatorul). Problema este ca nu putea forta/obliga pe nimeni sa fie Presedinte. DAR avem totusi nevoie sa demaram lucrari/proceduri, iar asta a fost o solutie pe care am gasit-o. As vrea sa stiu daca este una fezabila, sau OK din punct de vedere legal...
Buna ziua, tuturor,

Asociatia din care fac parte are Comitet Executiv nou ales insa nimeni nu vrea sa-si asume functia de Presedinte. Varianta in care il voteaza Adunarea si ii impune functia nu este o optiune - nimeni nu a acceptat acest lucru.
Ar putea, totusi, Asociatia sa functioneze daca in urmatoarea Adunare facem un Plan de lucru cu sarcini concrete, pe care le agreeaza intreaga Adunare? Iar prin Procesul Verbal ii mandatam pe cei din Comitet si pe administrator sa duca la indeplinire acest plan? Ar fi asta o solutie... legala?
Stie cineva daca exista vreun risc juridic/legal pentru cazul in care Asociatia nu are Presedinte?

Va multumesc frumos!
Le avem si pe acelea!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamne, cat de complicat...

Da, a fost o AG, cu PV semnat prin care se accepta alipirea C3 la Asociatie. Scrie exact asa in PV:
"Acceptarea, în unanimitate de voturi, a alipirii Imobilului C3 (str Gladiolelor) la Asociația de
Proprietari C1+C2 având în vedere că există elemente constructive și echipamente comune;"

In instanta ne-am dus fiindca fosta administratora (complet incompetenta) ne-a spus ca "asa se face"...

Sa inteleg ca, atat timp cat exista aceste 2 documente, la AG de maine cei din C3 au drept de vot si pot fi alesi in Comitet si/sau ca Presedinte?

Va multumesc inca o data pentru suport!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Am nevoie, insa, de raspunsul la intrebarea "de ce?". Atata timp cat in lege scrie foarte clar contrariul? Ce reprezinta aceasta Hotarare Judecatoreasca? Cu atat mai mult cu cat nu putem functiona separat...
Si atunci formalitatea prin instanta ce reprezinta? De ce trebuie sa asteptam acea hotarare judecatoreasca?
Va multumesc tare mult!
Buna ziua,

Imi poate spune cineva in ce masura pot conta voturile in cadrul Adunarii Generale si daca proprietarii pot fi alesi in structurile de conducere ale Asociatiei in urmatorul context:

Ansamblul in care locuiesc este format din 3 corpuri, 3 adrese diferite. Felul in care a fost construit ne impune ca toate cele trei corpuri sa faca parte din aceeasi Asociatie. In prezent, Asociatia este formata din primele 2 corpuri. Cel de-al treilea incearca de mai bine de 1 an sa adere la Asociatie - administrator foarte incompetent, Instanta a respins cererea pe motiv ca este nefondata. Sapam sa aflam ce s-a intamplat. Pana atunci, Asociatia trebuie sa functioneze si sa ia decizii. Au fost semnate tabele nominale prin care proprietarii din C1&2 si-au dat acordul ca cei din C3 sa faca parte din Asociatie. In acelasi timp, si cei din C3 au semnat tabele prin care cereau sa faca parte din Asociatie...

Prin urmare, pot cei din C3 sa voteze si sa fie alesi in conducerea Asociatie?

Va multumesc tare mult!