avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate thejoker32

Activitate thejoker32

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
de ce nu? SI NU EXISTA FOLIE pe geamuri, sunt de fabrica fumurii, daca asa a venit masina din fabrica eu de ce trebuie sa platesc 650 lei amenda in urma incompetentei lui?
buna ziua, acuma 2 zile am fost oprit de un echipaj de politie si mi s-a retinut certificatul de inmatriculare si am primit o amenda de 1300 lei pentru ca masina avea geamuri fumurii pe spate si luneta de fabrica, am incercat sa ii explic la politist ca sunt de fabrica in toate felurile posibile voiam sa zgarii un geam sa ii demonstrez, ideea este ca nici de la rar nu au trecut in carte precum ca geamurile sunt fumurii de fabrica(am inteles ca nu fac asta niciodata), am facut rarul la masina si fac itp anual de 5 ani fara probleme,
am solicitat de la importator o dovada dupa seria de sasiu ca sa imi pot recupera talonul, ideea este ca nu mi se pare corect sa platesc amenda atat timp cat nu am gresit cu nimic, as vrea sa fac contestatie si sa il dau in judecata pe politist pentru abuz ( sa nu mai zic felul in care vorbea si se comporta cu mine de parca el era cineva si eu un nimeni) ma puteti ajuta cu niste sfaturi? multumesc
buna ziua, detin o interprindere individuala si ma ocup cu agricultura, am pamant in arenda si pe o sola de vreo 22 de hectare(tot arenda) sunt 3 stalpi de electricitate de la o fosta retea, nu sunt fire pe stalpi nu sunt nimic, doar ei au mai ramas din fosta retea, intrebarea mea este, trebuie sa sun la enel sau undeva sa ii anunt ca vreu sa ii scot? sau pur si simplu as putea sa ii daram eu, intreb deoarece nu stiu cum se procedeaza si nu as vrea sa ajung prin tribunal, va multumesc
Răspuns la discuția Posesie marijuana
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sa va trimita in judecata si Sa va judece în lipsa.
Ar exista riscul la o pedeapsă cu executare.
Sau la una cu suspendare si revocata pentru ca nu respectați obligațiile...

Cum ati zis dvs sa nu avem surprize..ce ar putea însemna aceste surprize? Sincer eu cred ca daca o sa ne dea in judecata o sa fie cu suspendare..nu cred ca se complică ei cu executare pentru atata tot..mai ales ca e prima abatere.. sa nu mai zicem ca altii au facut si mai rele si nu au primit cu executare
Răspuns la discuția Posesie marijuana
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca ar da clasare tot se va comunica soluția.
Dosarul nu se închide asa fiind pus în sertar si gata.

Trebuie să va informati care este situația ca sa nu aveți surprize neplăcute.

In situatia de fata care este cel mai rau lucru care se poate intampla?
Răspuns la discuția Posesie marijuana
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In mod normal ar trebui sa mearga un avocat ca sa se informeze.
Procurorii se cam supara daca se informeaza direct suspectul sau inculpatul.
Daca nu va permiteti avocat este mai complicata situatia dar ar fi bine sa mergeti ca sa va informati despre caz.
Nu inteleg care este problema de a aparut o separare...ori o disjungere...

Procurorul va poate explica.

Este posibil sa ne tina sub supraveghere o perioadă dupa care sa ne cheme? Sau este vreo sansa sa fi fost toti 3 in dosar si sa fie inchis sa nu mai avem treaba? Desi nu prea cred
Răspuns la discuția Posesie marijuana
multumesc de raspunsuri, a fost prima abatere deci clar nu am vandut sau alte prostii, deci nu vad ce motive sau dovezi ar avea..dar daca eu merg la ei si intreb imi vor zice cum sta toata treaba? adica daca se fac cercetari..daca ne au in vizor sau daca urmeaza altceva?
ce altceva ar trebui sa mai stiu?
multumesc

Răspuns la discuția Posesie marijuana
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In mod normal va trimite pe toti intr-un dosar.
Se poate si altfel dar poate sa fie ceva curios la mijloc...

Nu se fac 3 sau 7 dosare...in functie de numarul de inculpati decat daca unii vor fi trimisi in judecata, ca regula de baza...

De aceea v-am zis ca e bine sa va informati ca sa nu aveti surprize neplacute.
Extrem de rar gresesc...cand imi pare ceva suspect...

Sa nu va aiba in vedere pe alte suspiciuni in afara ce ceea ce credeti ca stiu ei si de aceea sa se mai faca cercetari.
Adica sa nu creada procurorul ca ati mai si vandut...ca intr-o atare ipoteza nu aveti sanse la renuntare...
Variantele pot fi mai multe dar...zic si eu una...

Nu stiu daca stiti cum era securitatea in regimul comunist...dar astia au acces cu mult mai mult la informatii decat acea securitate...
Daca ati vorbit cu cineva la telefon si ei stiu... si bineinteles ca si dvs. stiti ca si ei...este bine sa va pregatiti...serios apararea...
Exista sansa la o pedeapsa cu suspendare dar vedeti ca ei cam tind sa aresteze...
Si aici iar apar alte variante...
Nu mai continui pentru ca la ce scriu tot apar variante...posibile si poate ca nu este asa...

Poate ca este o alta problema banala si din motive stupide nu stiti...pentru ca nu sunteti atent la ce am scris anterior...sau nu vreti sa luati in seama...




multumesc de raspunsuri, dar daca eu merg la ei si intreb imi vor zice cum sta toata treaba? adica daca se fac cercetari..daca ne au in vizor sau daca urmeaza altceva?
Răspuns la discuția Posesie marijuana
Colegul care a fost ieri la judecătorie a zis ca s-a inchis dosarul...intrebarea mea este.. in dosar suntem toti 3 sau ne face dosar la fiecare in parte?
Răspuns la discuția Posesie marijuana
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie să va cheme si pe voi.
Si amicul vostru ce a declarat?
Ce s-a întâmplat ?

Păi eu am cumpărat niste marijuana de la cineva si am mers undeva sa fumam moment in care ne-au prins poliția locală....asta a declarat si el ca nu avea ce altceva sa zică.. a trebuit să meargă sa psiholog sa faca un test si acuma este la tribunal ..totusi noua de ce nu ne-a ajuns nimic încă? Este vreo sansa sa nu ne mai cheme?