Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... talon retinut si amenda pentru geamuri fumurii de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

talon retinut si amenda pentru geamuri fumurii de fabrica

buna ziua, acuma 2 zile am fost oprit de un echipaj de politie si mi s-a retinut certificatul de inmatriculare si am primit o amenda de 1300 lei pentru ca masina avea geamuri fumurii pe spate si luneta de fabrica, am incercat sa ii explic la politist ca sunt de fabrica in toate felurile posibile voiam sa zgarii un geam sa ii demonstrez, ideea este ca nici de la rar nu au trecut in carte precum ca geamurile sunt fumurii de fabrica(am inteles ca nu fac asta niciodata), am facut rarul la masina si fac itp anual de 5 ani fara probleme,
am solicitat de la importator o dovada dupa seria de sasiu ca sa imi pot recupera talonul, ideea este ca nu mi se pare corect sa platesc amenda atat timp cat nu am gresit cu nimic, as vrea sa fac contestatie si sa il dau in judecata pe politist pentru abuz ( sa nu mai zic felul in care vorbea si se comporta cu mine de parca el era cineva si eu un nimeni) ma puteti ajuta cu niste sfaturi? multumesc
thejoker32, utilizator
Nu e nimic special, trebuie să depuneți o plângere contravențională împotriva acelui PV de contravenție. Dacă nu ați mai făcut așa ceva, angajați un avocat, puteți cere și plata cheltuielilor de judecată, în plangere.

sa il dau in judecata pe politist pentru abuz

Nu va hazardati sa promovati actiune in instanta impotriva agentului constatator pentru existenta foliei pe geamuri
de ce nu? SI NU EXISTA FOLIE pe geamuri, sunt de fabrica fumurii, daca asa a venit masina din fabrica eu de ce trebuie sa platesc 650 lei amenda in urma incompetentei lui?
Prima dată rezolvați partea contravențională, dacă ați rezolvat acolo, după aceea dați în judecată funcționarul public-agentul respectiv la instanțele de contencios administrativ, pentru abuzul în serviciu.