avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate carmen2712

Activitate carmen2712

Răspuns la discuția mansardare
chiar azi am citit LEGEA 230/2007 care are toate solutiile la problema mansardelor
O puteti gasi la adresa [ link extern ]
IO zi buna!
Răspuns la discuția mansardare
inca o intrebare
-care ar putea fii riscurile minime si maxime in cazul in care se semneaza un contract de superficie cu AS prop cu mai mult de 2/3 si mai putin de 100%? Ar fii bine sa analizam din punct de vedere 0costuri aceste riscuri. Niciodata nu se stie pina cind nu se face o mica socoteala:((
Asa dar puteti sa-mi exemplificati citeva riscuri?
Orice afacere are riscul ei si umbla vorba pe la noi ca cine nu risca nu cistiga !
Acum cind discut cu dumneavoastra mi-a venit ideea ca la mansardare trebuie calculat in primul rind riscul si pe urma materiale si altele marunte.:))
Va multumesc si nu uitati INTOTDEAUNA EXISTA SOLUTII:)):))
Răspuns la discuția mansardare
va multumesc!
cred ca ar fi mai intelept sa renuntam la mansarde si sa construim case:))
Răspuns la discuția mansardare
Intradevar nu s-a inteles.( cred ca din cauza caldurii si a eforturilor noastre facute de mai bine de citeva luni pentru a convinge acei indaratnici.)
reiau intrebarea si explicatia propunerii noastre de afacere:
1 firma noastra este o firma de constructii structuri de lemn.
2 dispunem de un fond substantial de investitii pentru construirea mansardelor pe blocuri.
3 pentru a putea edifica mansarda este necesar sa avem drepturl de a construi mansarda pe terasa blocului cu tot ceea ce implica acest drept
4 pentru a primii acest drept noi platim la bloc cu numerar sau cu lucrari imediat la incheierea contractului
X-(NU avem decit o singura problema si anume aceea ca nu putem obtine 100% semnaturiX-(
Care sint solutiile sa evitam acest incovenient?????????
Sint multe blocuri cu multe probleme la terase si la fatade, la tevile de apa si incalzire,dar locatarii nu au bani sa repare si surprinzator nici nu vor sa auda sa primeasca de la noi ceva in schimbul cedarii terasei.
Motivele cu seismul, sau cu supraincarcarea blocului nu stau in picioare pentru moment, deoarece acestea inainte de realizarea proiectului de autorizare se analizeaza de catre un expert autorizat
Si riscul este al nostru..tehnologia in domeniul constructilor cu structura de lemn a depasit de mult limitele invechite de la noi din tara..(care din pacate in Romania din vesnica noastra ignoranta pentru nou si dezvoltare este foarte putin cunoscuta si promovata.)

Răspuns la discuția Contract prestari servicii
si eu am aceasi problema referitoare la forma de angajarea muncitorilor.Nu sint foarte convinsa ca ei o sa accepte sa creeze o firma de care sa aibe grije cu o gramada de declaratii, impozite, taxe, salariu contabilului, etc.Solutia cea mai simpla si la indemina este contract de prestari servicii pe lucrare- in cazul in care ai munca sezoniera si in timp in functie de calificarea muncitorilor sa-si faca PF -cam asa se deconteaza muncitorul cu antreprenorii in Austria si in Germania.
Răspuns la discuția mansardare
buna seara
noi avem fonduri pentru reparatii sau renovari la blocuri si cerem in schimb dreptul de superficie asupra teraselor. dar ca deobicei este foarte greu ca intr0un bloc de 160 apartamente sa avem 100% aprobari, spuneti0mi va rog daca exista vreo solutie cu 2 trimi sau 2,75 treimi.Este foarte greu sa inteleg pe acei oameni care nu au bani de ani de zile sa repare terasa sa nu mai ploua dar nici sa fie deacord sa primeasca bani sau avantaje la reparatia partilor comune.Acum sintem intr-o mare dilema . sint foarte multe legi dar nimic clar si toata lumea se leaga de bucatica aia de pamint pe care este proprietar. Va multumesc