avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1174 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan1113

Activitate Bogdan1113

Buna ziua,
In cazul in care o persoana fizica incheie un contract cu o persoana juridica, iar in contract nu este stabilit un termen de plata la inchierea contractului, cum se stabileste scadenta facturii? In cazul meu, firma in cauza a emis factura cu scadenta la 5 zile calendaristice de la data emiterii facturii.
Este legal acest lucru? Nu exista un termen legal minim pentru cazurile in care nu este stipulat nimic in contract?
Inteleg ca in cazurile de acest gen intre persoane juridice, se aplica legea 72/2013. Exista un ceva asemanator pentru contracte intre persoane juridice si fizice?
Multumesc!
Buna,

Sunt interesat sa imi deschid magazin online care vinde prin dropshipping (doar) in SUA. Eu nu ma ating de marfa, furnizorul va livra direct clientului, white label.

Din cate stiu eu, legislatia din Romania cere ca magazinele online sa fie inregistrate la ANSPDCP ca prelucreaza date cu caracter personal si sa aiba link spre ANPC. Intrebarea mea este, mai sunt necesare aceste lucruri daca site-ul meu vinde exclusiv in SUA?