Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Termen de plata de 5 zile la o factura. Este legal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Termen de plata de 5 zile la o factura. Este legal?

Buna ziua,
In cazul in care o persoana fizica incheie un contract cu o persoana juridica, iar in contract nu este stabilit un termen de plata la inchierea contractului, cum se stabileste scadenta facturii? In cazul meu, firma in cauza a emis factura cu scadenta la 5 zile calendaristice de la data emiterii facturii.
Este legal acest lucru? Nu exista un termen legal minim pentru cazurile in care nu este stipulat nimic in contract?
Inteleg ca in cazurile de acest gen intre persoane juridice, se aplica legea 72/2013. Exista un ceva asemanator pentru contracte intre persoane juridice si fizice?
Multumesc!
Daca in contract nu este stabilit un termen de plata la inchierea contractului, inseamna ca nu este pentru ca asa au convenit partile. Caci nu e obligatoriu si se merge pe plata pe loc. De ce nu ati sesizat la semnare.